логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

црквата на Света Троица во Улан Батор


На 15 јули оваа година излезе зборник со православни утрени молитви на монголски јазик. Во 19 век веќе биле издадени слични зборници на монголски јазик напишани со кирилично писмо. Тие беа пронајдени во библиотеката на Институтот за ориенталистика во Санкт Петербург. Сепак, стана очигледно дека за современите Монголи јазикот на молитвите од 19 век е сосема неразбирлив. Прво, јазикот многу е изменет во меѓувреме. Второ, многу места во преводот попрво ги приспособувале Монголите да го примат руското, отколку што се стремеле да ја пренесат смислата на православните молитви во согласност со монголската култура. Затоа тие молитви во овој случај послужија како работен материјал, а парохијата на Света Троица, во главниот град на Монголија Улан Батор, мораше со свои сили да го направи преводот одново.

 

Божествена Литургија на празникот на парохијата на Света Троица во Улан Батор

А од 8 до 14 ноември 2010 година на монголскиот телевизиски канал „Ех Орон“ („Татковина“) се одвиваше Недела на Православието. Во циклусот емисии влегоа интервјуто и беседите на настојателот на парохијата на Света Троица, свештеникот Алексеј Трубач, филмот за историјата на Православието во Монголија „Исполнета мисија“ како и делови од серијата „Земното и Небесното“ за Православието во Русија.

Според податоците на пописот од 2010 година, 90% од населението на Монголија се будисти, 6% се муслимани, а 4% се христијани. Исто така распространет е и шаманизмот, обично помешан со будизмот.

   

До почетокот на 90-тите години од минатиот век во земјата практично немаше христијани. Денес 90% од христијаните во Монголија припаѓаат на протестантските деноминации (97.000 новообратени од вкупно 2,7 милиони население), а бројот на протестантите продолжува да расте благодарение на активната мисионерска дејност. Уште 9% од вкупната бројка се мормони, кои во пописите ги прибројуваат кон христијаните; само 1% од вкупниот број христијани се католици и православни.

 

Телевизискиот канал „Ех Орон“ одлучи да раскаже нешто за религиите претставени на територијата на Монголија, оставајќи за секоја од нив една недела од својата програма. Во неделниот циклус посветен на христијанството, тоа беше претставено преку Руската Православна Црква.  

 http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=4517

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1041
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1002
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

 Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

« »