логоFacebookTwitterYouTubeeMail Во храмот на Покров на Пресвета Богородица во јапонскиот град Осака се одржаа свечености по повод 40 години од канонизацијата на светиот рамноапостолен Николај Јапонски и 40 години автономија, којашто Јапонската Православна Црква ја доби од Московската Патријаршија.

Со свеченостите чиноначалствуваше Поглаварот на Јапонската Православна Црква, Архиепископот на Токио и Митропоилит на Јапонија Даниил. Со благослов на Неговата Светост Патријархот Московски и на цела Русија Кирил во празнувањето учествуваше делегација на Руската Црква, на чело со претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија, Митрополитот Волоколамски Иларион.

 

Јапонската Православна Црква е основана од руски мисионер, архимандрит, подоцна Архиепископ Николај (Касаткин), кој во Јапонија дошол во 1861 година. Во 1870 година тој ја основал Руската Православна Црква во Јапонија. Ги превел на јапонски јазик Светото Писмо, богослужбените книги и во Токио го изградил храмот на Воскресение Христово.

 

Во 1912 година во Јапонија имало 33 илјади православни христијани и 266 парохии. Во 1970 година свети Николај е канонизиран за светител. Истата година Јапонската Црква стана автономна.

 

Јапонската Православна Црква денес има три епархии: Источно-јапонска, Западно-јапонска и Токиска. Од 2000 година Поглавар на Јапонската Црква е Даниил (Нусиро), Митрополит на Токио и на цела Јапонија. Покрај соборниот храм на Воскресението Христово во Токио, каде што се наоѓа и една Богословија, во 2005 година е основан првиот манастир на Јапонската Православна Црква, чиј настојател стана самиот јеромонах на Троице-Сергеевата Лавра Герасим (Шатов).

Во овој манастир редовно се издава часописот „Сејке Дзихо“ (Православен весник) на јапонски јазик и живее православно сестринство, а постои и здружение на православната младина.

Во 1879 година до соборниот храм во Токио е отворена Богословија. Од моментот на нејзиното основање до денес, предавањата се одржуваат исклучиво на јапонски јазик. Најдобрите богослови се праќани во Петербург во Санкт-Петербуршката духовна академија, а потоа доаѓаат во Јапонија како вероучители или свештеници. Бројот на богословите во Токиската Богословија никогаш не надминувала повеќе од десет.

 

 

Извор: Патриархиа.ру

Преземено од: МПЦ

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 249
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 732
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

Кон познанието на вистинскиот Бог

Кон познанието на вистинскиот Бог

Славјанска црковна традиција е на овој празник верниците да се поздравуваат меѓусебно со поздравот: „Бог се јави!“ – „Навистина се јави!“ Какво големо откровение – едно јавување, објава на единствениот...

БEСEДА  за задoвoлувањe сo oна штo ни e најпoтрeбнo

БEСEДА за задoвoлувањe сo oна штo ни e најпoтрeбнo

 Пoбeдата e главнoтo задoвoлствo на oниe кoи сe бoрат. А христијанитe сe, браќа, вo нeпрeстајна бoрба, вo бoрба за пoбeда на духoт над матeријата. Вo бoрбата за прeoвладувањe на вишиoт...

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

 Блазe си му на Јoвана Крститeл бидeјќи гo испoлнил Eвангeлиeтo прeд Eвангeлиeтo. Oдeјќи вo пустината, тoј пoтпoлнo сe прeдал на вoлјата Бoжја, и сo тeлo и сo душа. И вoлјата...

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

И да доживееш некаков неуспех, тоа ќе биде - „конструктивен неуспех", од кој учиш како да успееш.Клучно за секој успех е да се издржи кризата што се сретнува на патот....

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Лошо, добро; сладост, болка; радост, тага; заљубеност, омраза; успех, пад - постојани промени. Битно е - исправени да продолжиме кон целта.Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај.Сите што...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Светото Предание на Црквата е израз на најавтентичниот нејзин живот и секогаш има длабока смисла, и секогаш без исклучок ја изразува и треба да ја изразува Црквата, бидејќи се раѓа...

БEСEДА  за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

БEСEДА за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

Сè штo ќe ви рeчe, направeтe! Какo да сакала да кажe: Oн знаe сè, Oн мoжe сè, Oн вe љуби ситe, затoа нe сe свртувајтe ни таму ни ваму, туку...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Божик е празник на богочовечка радост. Предвечниот Бог, од преголема љубов кон човекот станува еден од нас и ја преминува непреодната бездна помеѓу созданието и Создателот. Бог станува човек, и...

« »