логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Aleksij.patrijarh.jpg
 
Алексиј Втори ова им го порачал на српските митрополити на средбата во Москва


„Наша општа и заедничка задача е да го закрепнеме единството во православието“, истакнал патријархот московски и на сета Русија г. Алексиј Втори на средбата со српските духовници Амфилохиј и Иринеј. Средбата се одржала завчера во Московската патријаршија. Не се прецизира на чија иницијатива се одржал состанокот, но факт е дека во текот на разговорот со српските архијереи патријархот Алексиј го отворил прашањето за состојбата на православието во Македонија.

Како што се наведува на официјалниот сајт на Московската патријаршија, „освен во Украина, Естонија, Молдавија, Црна Гора, и во Македонија се разгледувал широкиот круг на теми за меѓуправославните односи, прашања и состојби во православието“.

Иако не се прецизира многу за што конкретно станало збор, сепак, од изјавата на патријархот Алексиј Втори, во која тој бара да се зачува православното единство, се гледа конзистентноста на руската црковна политика кон македонското црковно прашање.

Несогласувањето на рускиот патријарх за воведување паралелна црковна јурисдикција во Македонија кое лично, па дури и писмено му го предочил и на српскиот патријарх Павле, и овој пат повторно било истакнато. Поконкретно, било посочено дека нема решавање црковни спорови во православието со примена на крајно спорниот механизам на воспоставување паралелна јурисдикција.

Инсталирањето паралелни цркви го разнебитува единството во православниот свет, а случајот со таканаречената паралелна црква на Вранишковски во Македонија е најдобар пример за тоа. Токму затоа рускиот патријарх Алексиј Втори на средбата со митрополитот црногорско-приморски Амфилохиј, кој подолго го менува болниот српски патријарх Павле, како и со епископот бачки Иринеј Буловиќ, не случајно го истакна закрепнувањето на единството во православието.

  Во соопштението објавено на сајтот на Московската патријаршија се вели дека „претставниците на Српската патријаршија, исто така, ја истакнале важноста на единството на вселенското православие како сведоштво на евангелските вредности во светот“.

Според неофицијалните информации со кои располага „Утрински весник“, дознаваме дека митрополитот Амфилохиј, за да го убеди рускиот патријарх Алексиј Втори во кооперативноста на Српската православна црква, посочил дека и покрај замрениот дијалог меѓу Македонската православна црква и СПЦ, тој, наводно, имал средба со македонски високи духовници. Дали имало контакти меѓу архијереите на двете соседни цркви, во Македонската православна црква ниту демантираат ниту потврдуваат.

 Билјана Јовановска- Утрински весник


Митрополитот смоленски и калининградски Кирил се сретна со архиереи од Српската Православна Црква (27.09.2008)


На 25 септември 2008 година во Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија, Митрополитот смоленски и калининградски Кирил се сретна со Митрополитот црногорски и приморски Амфилохиј, Епископот бачки Иринеј и со Епископот моравички Антониј, со претставникот на Српската Патријаршија при Московската Патријаршија. Во текот на срдечниот братски разговор беа разгледани прашања во врска со односите меѓу двете Цркви и меѓуправославните односи воопшто, положбата во косовскиот крај.

Митрополитот Кирил ги запозна гостите со позицијата на Руската Православна Црква по однос на неодамнешните случувања на Кавказ и им зборуваше за опитот од миротворните дејствија со Грузиската Православна Црква во деновите на воениот конфликт во Јужна Осетија. Тема на особено разгледување исто така беше црковната положба во Украина. Беше спомната и црковната ситуација во Република Македонија.

Во разговорот учествуваше и секретарот на ОВЦС по меѓуправославни односи протоереј Николај Балашов.

Извор: Патриархиа.ру

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 404
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

« »