логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Протераните камбани пак бијат во Москва

Комунистите во 1929 година ги продале како старо железо на американски мецена, кој ги пренесол во САД, а сега ги откупи негов руски „колега“


Московскиот и руски патријарх Алексиј Втори присуствуваше на свеченото примопредавање на 18 величествени и вредни црковни ѕвона

Во присуство на рускиот претседател Дмитриј Медведев, на патријархот московски и руски Алексиј Втори и на претставници од универзитетот „Харвард“, во минатата недела во московскиот Даниловски манастир свечено биле примопредадени 18 величествени и вредни црковни ѕвона. По речиси 80 години „егзил“ во САД, овие знаменити камбани се вратиле во татковината и во удобноста на повеќе од800годинистариотманастир.По болшевичкиот преврат во октомври 1917 година новата комунистичка власт почнала борба против религијата, но и против многу културно-историски вредности и традиции на рускиот народ. Еден од првите болшевички укази наметнал забрана за ѕвонење од црквите. Надежните носители на „новиот поредок“ почнале да ги уриваат и да ги пренаменуваат црквите и манастирите, а ѕвоната од покривите биле симнати и претопени.

БОЛШЕВИЦИТЕ ПРЕТОПУВАЛЕ БОГАТСТВО

Во 1929 година истата судбина ги очекувала и камбаните од Даниловскиот манастир. За среќа, тогаш во Москва бил професорот од „Харвард“, Томас Витмур, кој успеал да го наговори Чарлс Ричард Крејн, американски бизнисмен, милионер, филантроп и словенофил, да ги откупи ѕвоната од руските комунистички владетели. Комунистите ги продале ѕвоната како старо железо. Крејн ги пренесол во САД во 1930 и му ги подарил на универзитетот „Харвард“, кој ги биел во сите важни моменти за институцијата. Сега ѕвоната се вратени во Русија со помош на спонзорства и благодарение на еден од најголемите мецени на руската уметност, милијардерот Виктор Векселберг и неговата фондација „Врска на времето“.Даниловскиот манастир бил основан во 13 век од Данило Московски, помладиот син на кнезот Александар Невски. Со изградбата на манастирот бил означен почетокот на создавањето на Големото московско кнежевство, чиј прв кнез бил Данило. Првото ѕвоно „царско“ на манастирот му го подарил царот Фјодор Трети Алексеевич Романов, постариот брат на Петар Велики, во 1682 година. Најголемото ѕвоно, тешко 13 тони, е изработено во 1890 година во леарницата „Финљандског“ во Москва, а последното ѕвоно во манастирот било поставено во 1904 година.

МРАЧНАТА СТРАНА НА ДАНИЛОВСКИОТ МАНАСТИР

Ова импозантно здание има и своја мрачна страна. Во времето на тиранијата на Сталин манастирот бил преземен од НКВД, кој во него основал дом за децата на „народните непријатели“. Децата тука минувале низ тортурата на идеолошкото превоспитување. Многу од децата им подлегнале на болестите и на тешките услови за живот. Во средината на 80-тите години на минатиот век меѓу ѕидиштата на манастирот била откриена масовна детска гробница. На тоа место денес е подигната мала капела. Пред крајот на животот, генералниот секретар на КПСС, Леонид Брежнев, и' го вратил манастирот на Црквата.Можноста за враќање на ѕвоната првпат се појавила кога, при историската средба со Горбачов во 1988 година, Даниловскиот манастир го посетил тогашниот американски претседател Роналд Реган. Но дури во 2003 година Векселберг почнал со преговорите за враќање на ѕвоната, кои биле завршени во 2007 година. Тогаш бил постигнат договор, под услов Русија во замена да излее за „Харвард“ идентични копии на ѕвоната. Русите го направиле тоа во леарницата во градот Вароњин. Копиите пред патувањето воСАД ги благословил рускиот патријарх Алексеј Втори.

 Посети:{moshits}


 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 404
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

« »