логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 
13 ноември 2014 лето Господово
190557.p.jpg
Во текот на ископувањата недалеку од палестинскиот град Рамала,190557.p.jpg археолозите успеаја да откријат една од најголемите христијански светињи – местото на гробот на св. архиѓакон Стефан, првиот маченик за Христа, соопштува информативниот портал „Линга“.

Тековните истражувања на палестински и израелски научници на древниот локалитет Харб ал – Тајар, оддалечено 2 км. западно од градот Рамала, даде неочекувани резултати: во рамките на проектот на Ерусалимскиот универзитет за откривање и реставрација на древности, група археолози под раководство на докторот Салах ал – Худелија открија урнатини на цел црковен комплекс, вклучително и храм од византиско – омејадскиот период, а исто така и византиски манастир.

Според Ал – Худелија пронајдокот е од исклучителна вредност за христијаните во цел свет.

„Во една од тие цркви ние наидовме на натпис, во кој беше посведочено за тоа дека споменатиот храм бил подигнат во чест на првомаченикот и архиѓакон Стефан, погребан овде во 35 год., од нашата ера“, раскажа историчарот.
Научникот ги увери локалните и црковните власти, чиишто претставници неодамна ги посетија новооткриените урнатини, дека Универзитетот ќе продолжи да ги инвестира сите свои расположливи ресурси и енергија за реализација на овој проект.

„Останаа уште само пет години и тогаш неопходните истражувања ќе бидат завршени, а овој споменик ќе биде во потполност готов за предавање; објектот сигурно ќе стане место за поклонение на верниците од цел свет. Нема да изостанат ни туристите, бидејќи Хирбет ал – Тира е жив пример на континуитетот на културата на Блискоисточниот регион: овде на едно место ние го гледаме целокупното древно наследство, раниот и доцен среден век, елинистичката, византиската и исламската култура“, заклучува археологот.

Да напомнеме дека четвртина од земјата на древниот локалитет Хирбет ал - Тира, исто така познато како Кафр Гамла, припаѓа на Ерусалимската Православна Црква, која како што очекуваат експертите, ќе направи соодветен населен пункт за поклониците што ќе доаѓаат тука.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 84
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 59
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 167
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

« »