логоFacebookTwitterYouTubeeMail


  Почина митрополитот обединувач на Руската црква

Од нашиот дописник
Бранко Влаховиќ

МОСКВА - Поглаварот на Руската православна црква во странство, митрополитот Лавр, почина во неделата вечерта на 81-годишна возраст во САД, во Џорданвил. Тој е еден од најзаслужните за воспоставување на единство во Руската православна црква. Изборот за нов поглавар на Руската православна црква во странство ќе се изврши по 40 дена, значи по Велигден.

Иако патријархот на РПЦ, Алексеј Втори, треба да го благослови и одобри изборот на новиот митрополит во Московската патријаршија, веќе изјавија дека тој нема да се меша во изборот за нов поглавар на Руската православна црква во странство, која има доста голем степен на автономија.

По повод смртта на митрополитот Лавр телеграма со сочувство упати и претседателот Владимир Путин.

Источноамериканскиот и њујоршки митрополит Лавр го најдоа починат во неговата монашка ќелија во Џорданвил. Тој во последните неколку денови се чувствувал лошо. Митрополитот Лавр, чие име беше Василиј Михајлович Шкурла, роден е во Ладомор во Прашевска Русија, која сега и' припаѓа на Словачка. Тој по националност се изјаснувал како Карпаторус.

Поглавар на Руската православна црква во странство стана во 2003 година, кога го замени 92-годишниот митрополит Виталиј Устинов. Интересно е тоа што митрополитот Лавр уште во времето на СССР зборуваше дека Руската православна црква треба да се обедини. Во мај 2004 година, Лавр за првпат дојде во службена посета на Русија. Три години подоцна, во мај 2007 година, рускиот патријарх Алексеј Втори и митрополитот Лавр во Москва го потпишаа историскиот документ „Акт за канонско општење“ што значеше дека црквата повторно се обедини.

До избор на нов митрополит на Руската православна црква во странство, таа должност ќе ја извршува архиепископот Сиднејски, Иларион. Да потсетиме по Октомвриската револуција во 1917 година, голем број руски свештеници емигрираа, а Руската православна црква во странство е формирана во 1922 година, во Сремски Карловци. 
 

Извор: Утрински весник


 
  


  Во Неделата на Православието, се упокои во Господа Митрополитот Лавр (17.03.2008)

Вчера, на 16 март 2008 година, на денот кога Црквата ја празнува Победата на Православието, во Џорданвил (Jordanville, NY), се упокои во Господа Митрополитот Источно-Американски и Њујоршки Лавр, поглавар на Руската Задгранична Црква.


Роден е на 1 јануари 1928 година во Ладомирово, денешна Словачка. Стапува во манастирот посветен на преподобен Јов Почаевски, во родното место, на своја 11-годишна возраст, од каде што во 1946-та година е евакуиран во САД, во градот Џорданвил, Њујорк, каде што бил основан новиот Свето-Троицки манастир, духовен центар на Руската Задгранична Црква.

За епископ е хиротонисан на 13 август 1967. За Архиепископ е востоличен во 1981 година а на 10 јули 2000 година е избран за заменик на Поглаварот на Руската Задгранична Црква.

На Соборот во октомври 2001 година е избран за Поглавар на РПЗЦ  и за митрополит Источно-американски и Њујоршки.

На 17 мај минатата година, во храмот на Христос Спасителот во Москва, е потпишан „Актот за канонско единство“ и Руската Задгранична Црква официјално се обедини со Руската Православна Црква. Со тоа се стави крај на разделеноста на Руската Црква.

Погребот на Митрополитот Лавр е планиран да се изврши на 21 март 2008.

Бог да го прости и нека му е вечен споменот!

 

Извор: Mospat.ru

МПЦВидео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 402
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

 Неделата на блудниот син: Враќањето од прогонство (16.02.2020)

Неделата на блудниот син: Враќањето од прогонство (16.02.2020)

Во третата недела од подготовката за Великиот пост, ние ја слушаме параболата за блудниот син (Лк 15,11-32). Параболата и химните што се пеат тој ден, зборуваат за покајанието како за...

« »