логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 На старт! Внимание! Со Бога! (08.02.2014 18:33)- Отец Николај, ве молиме раскажете ни како дојде до тоа вие да бидете духовник на олимпискиот тим? Можеби сте практикувале некој вид на спорт?

- Сум спортувал, но аматерски.  Пловење, пливање, стрелаштво, скијање. Како и сите млади луѓе – „за себе“. Кога бев во војска скијавме, стрелавме. А духовник на олимпискиот тим станав благодарение на благословот на Патријархот кој благослови да учествувам во подготовките на првите олимписки игри кај нас – во Москва. Уште во 1980 г. учествував во подготовките на игрите, односно во организацијата околу молитвената соба. Потоа, почнувајќи од Атина, добив послушание да бидам духовник на олимпискиот тим. Бев одговорен за духовната храна, за сите религиозни барања на спортистите во Атина, Турин, Ванкувер, Пекинг...

- Имаат ли спортистите посебни небесни покровители?

- Најпрво тие се молат за застапништво од својот светител чие име го носат. Александар од св. Александар Невски, Даниил од кнезот Даниил, Олга од рамноапостолната кнегиња Олга, Наталија од маченичката Наталија... И често се молат на апостолот Павле, бидејќи тој во своите дела ги спомнува „игрите“. Тој напишал дека знае за тие игри каде луѓето се натпреваруваат, и ги истакнал како пример за во духовните борби: како што таму се трудат да победат, така треба и ние да се трудиме да победуваме во духовните борби. Но се служат и молебни за секое добро дело, обраќајќи Му се на Господ Исус Христос.

- Што уште содржи вашата служба, послушанието како духовник на олимпискиот тим?

- Најпрво, тоа е воспоставувањето на духовниот живот во олимпискиот тим. Ние ги известуваме спортистите дека имаат можност, ако сакаат, да учествуваат (се молат) на богослужбите кои се служат за нив, во определеното време, во олимписките капели. Тие можат да дојдат таму, да поразговараат со свештеникот, да закажат молебен, да учествуваат во сите богослужби, вклучувајќи ги и панихидите и опелата, бидејќи се случуваат и такви работи.

- Навистина?

- Да, се случува да се упокои спортист или новинар. Понекогаш учесниците од најразлични причини може да починат – од срцев удар, или поради некој инцидент.

- Дали се создаваат поблиски односи со спортистите?

- Некои беа крстени. Некои придонесоа да бидат крстени нивните роднини... На пример, мои духовни чеда се Катја Гордеева и Сереж Гринков, олимписките шамнпиони... Има и некои кои сега не живеат во Русија, но таму си имаат свои исповедници.

- Отец, зар можете да ги утешите?

- Спортот е спорт. Секој победува до таа мера во која може да победи. Па дури и ако сте биле неуспешни, а можело подобро, значи, тоа било лекција – казна или вразумување. Но никогаш не треба да се очајува. Затоа велам: „Секогаш радувајте се, молете се непрестајно, за сѐ благодарете“. Ова се зборови на апостолот Павле.

- Отец Николај, што мислите за ова: секојдневно, како осуденик, ако може така да се каже, со постојан труд, човекот целиот свој живот го става на олтарот на спотот...

- Да, целиот свој живот поради еден скок...

- ... значи, има ли сето ова смисла?

- Смислата на сето ова е во тоа да се покаже, напомне (потсети), дека човекот е обдарен со огромен потенцијал на енергија! И физичка, и духовна енергија, која ние подари својата гревовност и поради својата неразумност сме ја растерале низ илјадалетијата. И сега, повторно се покажува дека во секој од нас постои таа искра, која може да ја открие таа височина, на која човекот е способен да се искачи. Тој може да лета како птица, да прелетува растојанија за кои другите немаат сили, тој може да подигне тежина која едноставно другите не можат. Разбирате, спортистите ги покажуваат неисцрпните можности кај човекот – Божјиот образ и подобие. Јас мислам дека човекот до гревот реално го можел сето тоа. А денес тоа се само мали точки, како ѕвездички. Но сето тоа е нужно. И ако секој човек правилно се насочи, спортот не му пречи во духовниот живот, не го оддалечува од Бога. Најважно е да не биде горделив.

- Да, вие истакнавте еден мошне вашен момент. Тренерот често поттикнува: „Покажи им дека си најдобар!“ Но овој слоган може да ја распали суетата кај човекот. Оттаму потекнува изразот „спортски бес“. Значи вие цело време апелирате на грешните чувства.

- Безусловно.

- Како да го надминат тоа?

- Како? Со покајание. Затоа и постои свештеникот – духовникот или духовниот раководител, за правилно да го насочи човекот, за тој и покрај победата, и покрај поразот, да сфати дека тоа е Божја волја, блага и совршена.

- Во што спортистите се разликуваат од обичните парохијани?

- Во црковниот живот? Во ништо! Само што се поревносни и упорни.

- Односно, тие се со посилен дух од обичните луѓе?

- Да, во основа.

- А учесниците во параолимписките игри?

- Параолимписките игри – неверојатен настан кој е наменет да ја покаже целата големина на човековиот дух. Кога луѓето кои и во обичниот живот се соочуваат со потешкотии, кои ние не можеме ниту да ги замислиме, ни покажуваат, вистински, за што е способен човекот... Тоа се луѓе со огромен физички и креативен потенцијал!

- Што би сакале да им посакате на нашите  спортисти?

- Мир, трпение, Божја помош.

 Извор: Pravoslavie.ru

 

 

 

 

Извор: МПЦ-ОАВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 842
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Ако го избереме животот треба да се трудиме да бидеме семилостиви кон сите и кон сé. Семилостиви како оној кој го носел тоа име, како светиот Пантелејмон. Човекот кој ги...

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Тоа, секако, зависи и од односот на луѓето кон Него: прво, Неговите ученици се во однос на послушание кон Него – тие се отворени кон Него и подготвени да прифатат...

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

« »