логоFacebookTwitterYouTubeeMail

    
kalist.predavanje.jpg

kalist.predavanje1.jpg

kalist.predavanje2.jpg

     Во Вторникот на  19 фебруари 2008 во организација на Центарот за Провославни Христијански Студии “Ст. Андрењ Хоусе” од Детроит, а во просториите на Антиохиската Православна Црква “Свети Ѓорѓи” во Трој (Мичиген), Неговото  Високопреосвештенство Митрополитот Диоклиски Калист од Грчката православна епархија во Велика Британија, а сега помошник на Цариградскиот Патријарх одржа предавање  на тема “ Иднината на православието во Америка – Евхаристиската заедница и единставо: постигнување на двете”.
     Интересот за ова предавање беше преголем и ги надмина очекувањата на организаторот кои беше принуден предавањето да го премести од предвидената предавалната во самата црква. Исто така организаторот дополнително интервенира со поделба на овој несекојдневен настан на два дела. Во првиот дел кој започна во 17 часот, Митрополитот Калист имаше двочасовна средба со 40-на Свештенослужителите кои беа преставници на Православните и другите христијански цркви. Македонската Православна Црква беше преставена од  Протојерејот-ставрофор д-р Александар Мустеников.
     На вториот дел присуствуваа повеќе од 500 христијани од разни нации кои на ова предавање му дадоа вистински интернационален импулс.
     По уводното преставување на Архиепископот Натанаил, Митрополитот Калист ги изнесе своите искуства и размислувања за иднината и опстанокот на Православието во дијаспората. Притоа нагласувајќи ја важноста и неопходноста да се намине религиозниот национализам и потоа само со меѓусебен респект, христијанска љубов и заемна  соработка можеме да придонесеме Православието не само да опстане, туку и да остане “единствена вистинска вера”.

 kalist.predavanje3.jpg

kalist.predavanje4.jpg

kalist.predavanje5.jpg

kalist.predavanje6.jpg

kalist.predavanje7.jpg

Известува: Г. Стефанов

 

Посети:{moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 402
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

 Неделата на блудниот син: Враќањето од прогонство (16.02.2020)

Неделата на блудниот син: Враќањето од прогонство (16.02.2020)

Во третата недела од подготовката за Великиот пост, ние ја слушаме параболата за блудниот син (Лк 15,11-32). Параболата и химните што се пеат тој ден, зборуваат за покајанието како за...

« »