логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

Ерусалимскиот Патријарх Теофил допатува во Москва (25.05.2013 11:10)

Неговото Блаженство Ерусалимскиот Патријарх Теофил допатува во Москва на официјална посета. Во програмата за посета на Поглаварот на Ерусалимската Црква се: свеченоста во чест на Денот на словенската писменост и култура, посета на Троица-Сергеевата лавра, посета на светите места во Санкт Петербург и Валаамскиот манастир.

Церемонијата за пречек на Неговата Блаженост Патријархот на светиот град Ерусалим и на цела Палестина беше приредена на аеродромот „Внуково“, а делегациите на Ерусалимската и Руската Православна Црква се сретнаа во Тронската сала во патријашиската резиденција.

Денес, 24 мај, во патријаршиската Успенска црква во московскиот Кремљ, Неговото Блаженство Ерусалимскиот Патријарх Теофил и Неговата Светост Московскиот Патријарх и на цела Русија Кирил служеа света Литургија, после која од храмот Богојавление Господово до Словенскиот плоштад имаше литија. На тоа место Поглаварите на Руската и Ерусалимската Православна Црква служеа празничен молебен пред споменикот на св. рамноапостолни Кирил и Методиј.

Со учеството на Патријархот Теофил на свеченостите по повод Денот на словенската писменост и култура продолжува традицијата за покана на Поглаварите на Помесните Православни Цркви на овој празник. Така, во свеченостите во 2010 г. учествуваше Неговата Светост Константинополскиот Патријарх Вартоломеј. Делегацијата на Константинополската Патријаршија учествува секоја година, а оваа година беше предводена од Авидскиот Епископ Кирил.

Во текот на денот Патријархот Теофил ќе го посети празничниот концерт „Наши омилени песни“ на Црвениот плоштад во Москва.

Утре, 25 мај, на денот на стогодишнината од денот на канонизацијата на Патријархот Гермоген, Неговата Светост Московскиот Патријарх и на цела Русија Кирил и Неговото Блаженство Ерусалимскиот Патријарх Теофил ќе го извршат чинот на осветување на споменикот на московскиот светител во Александровскиот парк, покрај тврдината Кремљ.

На 26 мај Ерусалимскиот Патријарх Теофил ќе се помоли во Троица-Сергеевата лавра, а потоа ќе го посети Уметничко-производното претпријатие на Руската Православна Црква „Софрино“.

На 27 мај 2013 г. Поглаварот на Ерусалимската Црква ќе отпатува во Санкт Петербург, каде ќе учествува во обновувањето на чинот на осветување на Николската поморска црква во Кронштат, а потоа ќе ги посети храмовите во Санкт Петербург и Александро-Невската лавра, како и Валаамскиот манастир.

 

Извор: СветигораПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 154
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 399
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Христијанскиот идентитет е единствен идентитет што Христијаните го имаат

Митрополит Струмички Наум: Христијанскиот идентитет е единствен идентитет што Христијаните го имаат

Луѓето што се крстени си мислат дека и автоматски се христијани, но не сфаќаат дека нивните дела не го говорат истото. Најмногу ги издава нивната внатрешна насоченост кон барање, а...

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“

 Денешното Евангелско четиво е точната дијагноза на потрошувачкиот менталитет на денешниот човек и последиците од тоа. Затоа треба да се посвети големо внимание и детално да се проучи. Господ Бог...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Камо да немаше потреба да зборуваме, денес, за ова безумство човечко, за коешто зборува Христос во денешното евангелско четиво (види: Лука 12, 16–21). Но, за жал, постојат такви моменти и...

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

« »