логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

crkva.prozor.jpgКаков текст на Томост и дали воопшто Всленскиот патријарх го примил документот за создавање паралелна црковна епархија во Македонија, денеска никој ниту во Фанар, ниту во Белград официјално не сакаше да соопшти. Иринеј Буловиќ, Амфилохије и Вранишковски пред три дена биле во Цариград и тврдат дека лично на Вселенскиот патријарх Вартоломеј му го предале Томосот за т.н. Автономна Охридска Архиепископија. Сепак во штурото соопштение, објавено на интернет страницата на СПЦ и на ПОА нема детали за спорните елементи од Томосот, а за кој Сител веќе пишуваше и кои беа причината црковен Белград три години да молчи.
Има ли нов фалсификат на одлуката на српскиот Сабор од 2005-та, или пак Всленеската патријаршија го признала уставното име на државата, е дилемата која останува да лебди.
Неколкуте обиди на Сител да контактира со црковен фанар завршија безуспешно. Секратарот на патријархот со образложение дека не бил на средбата, не упати кај секретарот на Синодот. Тој, пак, со истото образложение, посочи одговор да бараме од официјалниот портпарол, кој пак за одговор на нашите прашања не преусмери на сосема четврта личност, која исто така не знаела ништо за средбата со црковната делегација на СПЦ.
Без одговор на суштинското прашање остана и црногорскиот митрополит Амфилохије.
Дали се ова значи дека Иринеј Буловиќ и Амфолохије самоволно, без согласност на највисокото црковнио тело на СПЦ, одлучиле да го променат името на државата, и да ги задоволат барањата на блокот грчки цркви, е прашање на кое немаат одговор ниту најголемиот број српски владици, кои на Соборот во мај 2005-та со надгласување одлучија дека во томост мора да стои името на државата, онака како што официјален Белград го признава.
Сепак, македонски црковни кругови, анализирајќи го соопштението на СПЦ, не ја откриваат можноста дека целата посета на фанар нема многу допирни точки со Томост за ПОА, туку само претставува вовед во жестоката кампања која и претстои на Србија пред сосоема извесниот избор на нов српски патријарх.

МАРЈАН НИКОЛОВСКИ- ТВ Сител

Посети:{moshits}
 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 404
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

« »