логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 


Простор за слава на Бога (18.04.2013 10:12)- Вие ги испраќате космонаутуте во вселената?

- Да, тие обично, пред да отпатуваат, доаѓаат во Троица-Сергеевата лавра; се поклонуваат на моштите на преп. Сергеј Радонењешки, потоа ние служиме молебен, јас ги попрскувам со осветена вода и на сите за по пат им давам триптих со иконите на Божјата Мајка и Спасителот, како и мало Евангелие... Ако тие не сакаат да се исповедаат и причестат, непосредно пред летот, јас останувам во лаврата и се молам за нив, успешно да стигнат во вселенската станица.- Како се случи вие да им бидете духовник на космонаутите?- ... Случајност нема... едноставно Божја промисла. Не затоа што јас сум толку добар и умен. Едноставно Бог така сакал. Тоа е мојот крст и јас сум должен да го носам... Но треба да кажам дека вселената ме интересираше уште од детството. И откако се замонашив не го оставив своето хоби: во келијата имам телескоп и карти со ѕвезденото небо... Космонаутите почнаа почесто да доѓаат во лаврата. Ние разговаравме на секакви теми... потоа, почнавме да зборуваме и за духовни работи. И така од 2007 г. јас почнав да го испраќам секој екипаж што леташе во вселената.

- Да, но на Земјата човекот може да оди во храмот, да се исповеда, причестува, космонаутите, пак, во вселенската станица се лишени од тоа. Како влијае тоа на оние што редовно им пристапуваат на Тајните кога се на Земјата, или во вселената немало такви луѓе?

- Да, тоа им паѓа тешко. Но тие се молат... Иако немаат можности како на Земјата, тие се молат, бараат помош, благослови, а тоа ги покрива со благодат, Господ се грижи за оние космонаути кои Му се обраќаат... Имало случаи кога во орбитата летал човек неверник, а откако ја видел целата убавина на вселената, сфатил дека сето тоа не е дело на хаосот, туку дело на раката на мудриот Творец.

- Отец Јов, дали вие, како духовен отец на космонаутите, имате некое официјално работно време?

- Всушност, ми понудија да влезам во државната група која лета во безвоздушен простор и да учествувам во обуката. Но јас одбив. Тука во манастирот побарав совет и заклучив дека јас не можам постојано да летам, поради богослужбите. Сепак имам многу обврски. Но, кога е  неопходно, јас секогаш летам. Кога момчињата ќе постават прашање, јас треба да дадам сигурен одговор.

- Чива беше иницијативата – мошите на преп. Сергеј да одат во орбитата?

- Моја. Сфатив дека и во древните времиња, и руски и грчки, и сите православни народи правеле литии околу селата, градовите. Ние, пак, имавме чест да направиме литија околу Земјата!

- Кои сѐ свети угодници биле во вселената?

- Великомачениците Теодор Стратилат и Теодор Тирон, св. Николај Чудотворец, св. Петар Московски, св. Филип Московски, св. Атанасиј (Сахаров). Со Максим Суарев во орбитата беше честица од Господовиот Крст. Јас се надевам дека традицијата ќе продолжи. Наскоро, ако даде Бог, ќе оди и св. Георгиј Победоносец!
    
    

Извор: Православие.руПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 133
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 309
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 185
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »