логоFacebookTwitterYouTubeeMail


(11.03.2013 20:01)


Антиохиската Патријаршија побара помош за решавање на конфликтот со Ерусалимската Патријаршија, односно црковната јурисдикција во земјите околу Персискиот залив. Повод за конфликтот е соопштението од Ерусалим дека за прв Архиепископ на заливот со седиште во Катар е определен архимандрит Маркариј, чијашто хиротонија беше вчера.

Од Дамаск, седиштето на Антиохиската Патријаршија, тврдат дека уште од првите векови на христијанството тие земји биле под нејзина јурисдикција. Од Антиохиската Патријаршија го оценуваат како тажен факт решението на Ерусалимската Патријаршија, што се појавува во толку тешките денови за христијанството на Блискиот Исток и го оценуваат како „длабока рана“. „Ние не можеме да го прифатиме востоличувањето на архиепископ на територијата на Антиохиската Патријаршија, без да бидеме известени за тоа“, велат од Антиохиската Патријаршија.

Антиохиската Патријаршија ќе се обрати до Константинополската Патријаршија за арбитража, бидејќи таа по традиција го има тоа право во семејството на Православните Цркви.

Антиохискиот Патријарх тврди дека древната титула на поглавар на истата црква гласи дека тој е првоерарх на „Антиохија, Сирија, Арабија, Киликија, Иверија, Месопотамија и целиот Исток“. Во полната титула на Ерусалимскиот Патријарх е вклучен градот Ерусалим, цела Палестина, Сирија (јужна), Арабија (покрај реката Јордан), Трансјорданија, Кана Галилејска и Светиот Сион. Ерусалимската Патријаршија е создадена во 451 г. на Халкидонскиот Вселенски Собор, кога во Персискиот залив веќе постоела антиохиската црковна структура.

Од Ерусалимската Патријаршија сѐ уште нема официјална реакција, единствено медиумите тврдат дека нивниот храм во Катар функционира веќе 20 години и досега немало негативна реакција од страна на Дамаск. Второто тврдење е дека Ерусалимскиот Патријарх Диадор во средината на 90-те години пратил претставници во Дамаск за разгледување на прашањето.

Сегашниот Ерусалимски Патријарх Теофил како архимандрит бил „егзарх на Катар“, како што пишува во неговата официјална биографија. Според Антиохиската Патријаршија тоа е доказ дека Ерусалим ја признава антиохиската јурисдикција во Катар, бидејќи не може да бидеш егзарх во својата канонска територија.

Извор: Двери.бг

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 144
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 348
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

« »