логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Русија го забранува пропагирањето на хомосексуализмот
25. 01. 2013

1.jpg

Државната Дума - долниот дом на рускиот парламент - го прифати предлог законот со кој се предвидени казни за пропагандата на хомосексуализмот меѓу децата. „За“ гласале 388 делегати, а само еден беше против. Паричната казна за прекршувањето на законот ќе изнесува до 500. 000 рубљи (12. 500евра).

1.jpgНа денешното гласање, Дума практично го усвои законот против пропагандата на хомосексуализмот, зашто пред завршното гласање, ќе има можност уште само за амандмани на законот. Самиот законски проект е инициран од страна на Новосибирската обласна дума во март 2012 година. Законскиот предлог предлага измени во Законот за прекршочна постапка, така што пропагандата за истополна љубов помеѓу малолетните граѓани - штом законот стапи во сила - ќе биде казнувана со 4 до 5 илјади рубљи, од страна на одговорните лица со 40 до 50 илјади, а од страна на правните - 400 до 500 илјади рубљи.

Во Русија, во многу региони, вклучително и Санкт Петербург, веќе се донесени закони за забрана за пропагандата на хомосексуализмот. Претставниците на организациите за заштита на човековите права, остро ја критикуваа оваа иницијатива, тврдејќи дека таа наводно го крши правото на приватност кај граѓанинот и дека самиот поим „пропаганда за хомосексуализмот“ е апсурдна. Помали протести против законот се одржани во Москва, Вороњеж и Саратов.

Во Русија веќе имаше случаи на приведувања заради пропаганда на хомосексуализмот. После концертот на Мадона во Санкт Петербург на 9 август - на правосудните органи им стигнале околу 200 пријави. Револтираните граѓани бараа ѕвездата да се повика на одговорност врз основа на членот 7. 1 од Законот за прекршоци на Санкт Петербург па дури и по членот 213 на Кривичниот законик РФ (за хулиганство).

Дури девет луѓе се обратиле на судот во Санкт Петербург со барање да им се надомести штета поради душевната болка нанесена од страна на оваа американска пеачка. Бараа таа да им исплати 333. 000. 000 рубљи.

Извор: Светосавље

Преземено од: Бигорски манастир

02.02.2013Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 144
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 347
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

« »