логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


 (12.12.2012 )

Комисијата за образование на Рускиот парламент ги отфрли барањата за промена на предметот „Основи на религиозната култура и етика“ со изучување на основите на духовно-моралната култура. Измените радикално ќе го променеа сегашниов предмет во училиштата. Во предлог-законот „За образование“, усвоен од државната Дума во октомври на првото читање, се зборуваше за учебни предмети, посветени на „историските и културните традиции на светските религии“. Но измените, за коишто се зборувало оваа недела, дозволуваат само „знаење за основите на духовно-моралната култура“, со што ги лишуваат религиозните организации од правото да влијаат на содржината на самите предмети. Според зборовите на пратеникот Олег Смолин, во пресрет на гласањето претставници од Црквата се сретнале со вице-премиерот Игор Шувалов, а утредента на гласањето присуствувал протоереј Всеволод Чаплин, одговорен за односите помеѓу Црквата и општеството при Московската Патријаршија. Резултатот бил таков што парламентарната комисија ја задржала досегашната позиција.

Протоереј Всеволод Чаплин го нарекол решението на пратениците „торжество на разумот“. Владиниот предлог за предлог-законот е плод на непрост компромис, до којшто се доаѓа после неколку години преговори. Како што често се случува, помеѓу првото и второто читање се предлагаат разни промени, вклучувајќи ги и радикалните. Но мудроста на државата и општеството во овој случај се појавија во полнота и постигнатиот компромис беше сочуван.

Протоереј Максим Првозвански рече дека секој од пратениците има право да излезе со каков и да било предлог, „дури и да каже глупост“, но тоа не значи дека секој неразумен предлог треба да биде прифатен. Тој изјави дека сепак ако предложените промени бидат прифатени, тој како главен уредник на списанието за млади и активен блогер ќе направи општественото мислење за тоа прашање да биде променето.

Еден друг руски свештеник, протоереј Александар Иљашенко, истакна дека резултатите од изборот на предметите, коишто ги користат пратениците, не се точни, бидејќи предметот „Основи на религиозната култура“ е сврзан со религиозните традиции. Тој смета дека е правилно да се каже дека само 42% од родителите избрале за своите деца предмет којшто не е поврзан со религијата, а 58% сакаат нивните деца да добиваат религиско знаење во некаква форма. 

Пратеникот Илија Свиридов изјави дека предложените промени „се целосно во духот на реформата на образованието, којашто некои се обидуваат да ја наметнат на општеството и којашто може да доведе до значителен пад на квалитетот на образованието, а и до деградација на општеството“. Според него, ако противниците на веронауката успеат да си ја постигнат целта, тогаш „ќе треба да создадеме свои вероучилишта, чиишто ученици ќе знаат за религиозните основи на нашата култура, историја и државност“.

 

Извор: Двери.бг

Преземено од МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 138
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 323
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 196
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »