логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


Пожар на Света Гора – Чудо во руските скитови Тиваида и Крумница (19.08.2012 16:52)


Многу чуда се случуваат на Света Гора. Дури може и да се каже: чудото не е ништо ново, тоа е секојневие за локалните жителите. Но ние сакаме да кажеме за чудото, коешто пред неколку дена ги изненади дури и искусните (опитните) жители на Света Гора.

                                                

                                                   Скитот Тиваида опкружен со оган, во 3 часот ноќта

Станува збор за чудесното спасение на руските скитови Нова Тиваида и Крумница, кои се најдоа, речиси, во епицентарот на страшниот пожар. Пожарот избувна во 15:00 ч. во реонот на скитот Моноксилит. Ветрот одеднаш се засили и пламенот почна со голема брзина да се движи во сите правци, лизгајќи и качувајќи се по планинските падини и клисури.

Прв изгоре грчкиот скит Моноксилит, тоа се случи кога настапи ноќта. Скитот Нова Тиваида втор застана на патот на разбеснетата стихија. Пламенот му се приближи на скитот со голема брзина. Многу зимзелени дрвја буквално експлодираа во снопови искри, а камењата едноставно се топеа од високата температура. Ветрот фрлаше облаци од искри на големи растојанија низ воздухот.

                                                      

       Нова Тиваида после пожарот

Огнот се префрли на Тиваида после полноќ... Тоа се случи точно како што е опишано во Евангелието и тропарите: „ Ете Младоженецот доаѓа на полноќ и блажен е оној слуга кој ќе го најде буден, а недостоен, пак, оној кој ќе го најде безгрижен, затоа внимавај душо моја да не те надвладее сонот, да не бидеш предадена на смртта...“.

Браќата од скитот, кои го практикуваат отшелничкиот типик на Старецот Јосиф Исихастот, само бдееа. Потоа кога скитот беше опфатен со облак од јаглерод моноксид, браќата успејаа да се спуштат кон морето, земајќи ги со себе Светите Дарови и светите садови, и се спасија од сигурна смрт. Немаа време ни да ги изнесат иконите...

Ѕидот од пламен висок околу 15 метри од сите страни го заокружи Тиваида и одеднаш застана пред самиот скит! Потоа пламенот го заобиколи скитот и се оддалечи понатаму на ридот, оставајќи го скитот целосно неповреден. Тој фрагмент од трагедијата е прикажан на уникатната фотографија.

Кога облакот од јаглерод моноксид малку се зголеми, најхрабрите, двајцата јеромонаси, Игнатиј и Серафим, решија да останат во скитот и да се борат со огнот. Користејќи моторна пила и водоводни цевки, без здив од јаглерод моноксидот, без специјална опрема, цела ноќ го гасеа локалниот пожар во непосредна близина на ѕидовите на скитот. Утрото стана јасно дека скитот е спасен.

Истото се случи и во скитот Крумница. Ѕидот со пламен се движеше од исток, по падината од врвот надолу и дојде кај скитот, и одеднаш застана, буквално неколку метри од скитот. Огромните пламени јазици лижеа од кровот, но скитот стоеше подобно на несогорливата капина.

Едниот јазик го лижеше ѕидот. Како резултат на тоа изгоре кровот на северното крило од зградата. Тоа е прикажано на фотографијата. Олатрот на храмот, којшто беше целосно опкружен со пламен, остана целосно неповреден.

                                                 

                                                Крумница, изгорена северната страна на зградата на скитот

 

Останува само да додадам дека во тоа време во рускиот манастир на св. вмч. Пантелејмон се служеше празнично бдение, за славата во чест на вмч. Пантелејмон, заштитникот на руските монаси на Света Гора. Браќата се молеа за згаснување на пламенот. Што можеме да кажеме за Царицата на Света Гора, којашто невидливо управува со Света Гора? Нашиот јазик смирено молчи од благодарност пред Тој, за Којшто дури и Светото Евангелие се осмели да каже само неколку фрази.

Би сакал да завршам со тропарот на преп. Марија Египетска: „Пламенот на страстите си го изгасила, постојано ронејќи капки од солзи, Маријо...“

                                             

                                                               Крумница после пожарот

 


Извор: исихазам.ру

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 137
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 322
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 195
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »