логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Пол Маендорф: ОСА е подготвена да се откаже од автокефалноста, ако тоа е потребно (29.05.2012 18:31)


Православната Црква во Америка (OCA - Orthodox Church of America) е подготвена да се откаже од автокефалноста, која во 1970 г. ѝ ја даде Московската Патријаршија, ако тоа е неопходно за постигнувањето на православно единство во Америка, кажа Пол Маендорф, професор по литургика на богословскиот институт „Св. Владимир“ во САД, за време на меѓународната конференција „Еклисиологија и национализам“, која се одржа минатата седмица во Волос. Тој тоа го изјави за време на дискусијата за неговиот извештај посветен на современата ситуација во САД, каде проблемот со црковната дијаспора (емигранти од традиционално православните држави) е најостар.

„Денес автокефалноста се сфаќа и започна да се применува како целосна независност, користејќи ги како модел европејските држави-нации во 19 век. Тоа уште повеќе го продлабочува проблемот со национализмот, доведува до недостаток на единство меѓу православните и разрушување на мирот во црковниот живот. Денес проблемот е во тоа што, за разлика од 60-те години, тоа разделување на православните по етничко потекло и постоењето на многу епископи на едно место, започнува да се смета за нешто нормално“, рече во својот извештај Пол Маендорф.

„Од 20-те до 60-те години на минатиот век Православната Црква во Америка (тогаш Северно-американски митрополитски округ) се смета за схизматична Руска Црква. Тие се обраќаат кај Константинопол за решение, но оттаму им велат да се обратат кај Русите. Во 60-те години од 20 век Руската Црква учествува во екуменското движење и колку и да е парадоксално, токму пред него, автокефалните Православни Цркви започнаа да комуницираат – дотогаш беа изолирани и без комуникација. Во тој дијалог Шмеман (прот. Александар Шмеман) и Маендорф (прот. Јован Мајендорф, таткото на Пол Мајендорф) играа големи улоги. Се изненадивме кога од Руската Црква ни дадоа автокефалност; ние сакавме автономија и признавање на нашиот статус. Но очигледно автокефалноста дојде прва и нѐ обедини сите православни. Ние можеме да се откажеме од неа за да учествуваме во едно заедничко движење во Америка, за да учествуваме во иницијативите на собранието на православните епископи во Америка (SCOBA). Едно обединето Православие во Америка е тоа, кон кое се стремиме. Подготвени сме да се откажеме од автокефалноста, ако тоа е неопходно за таа цел“.

Автокефалноста на OCA и досега не е признаена од Константинополската Патријаршија, од т.н. грчки Патријаршии и повеќето Православни Цркви, без тоа да доведе до прекинување на евхаристичкото општење. Бугарската Православна Црква ја признава автокефалноста и статусот.

Извор: Двери.бг

Преземено од : МПЦ- ОА

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1041
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1002
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

Ретроспектива (2005-2020): „Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (6)

 Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

« »