логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Милостив Господи, колку е голема љубовта Твоја кон мене грешниот.

Ми дарува да Те спознаам. Ми дарува да ја спознаам благодатта Твоја. Вкусете и ќе видите, колку е благ Господ (Псалм 33,9). Ми дарува да ја вкусам благодатта и милосрдието Твое, а душата моја ненаситно копнее кон Тебе дење и ноќе и не може да го заборави својот возљубен Создател, бидејќи Духот Божји дарува сила да Го љуби Возљубениот и душата не знае за ситост, туку копнее кон својот Отец небесен.

Блажена е душата што ги возљубила смирението и солзите, а ги замразила лошите помисли.

Блажена е душата која го љуби братот, затоа што нашиот брат – е нашиот живот.

Блажена е душата која го љуби братот: во неа живее Духот Господов и  ѝ дарува мир и радост и таа плаче за целиот свет.

 


Старец Силуан

Мојата душа се сеќава на љубовта Господова. Се стопли срцето мое и душата се предаде на голем плач затоа што толку многу го натажив Господа, Возљубениот Создател свој. Но, Тој не си спомнува за гревовите мои, па затоа душата моја се предава на уште подлабок и поболен плач, бидејќи бара од Господа да ја помилува секоја душа и да ја земе во Своето Царство небесно.

Душата моја пролева солзи за целиот свет.

Не можам да не зборувам за луѓето кои до солзи ги љубам. Не можам да не зборувам, затоа што душата моја непрестајно тагува за народот Божји и плачејќи се моли за него. Не можам, а да не ви зборувам, браќа, за милоста Божја и за лукавствата на ѓаволот.

Поминаа 40 години откако благодатта на Светиот Дух ме научи да го љубам човекот и секое создание, откривајќи ми го лукавството на демонот кој преку лага го остварува своето зло во светот.

Верувајте ми, браќа. Пишувам пред лицето Божјо, што го позна душата моја преку Светиот Дух, по милоста Негова. Ако душата не го вкуси Светиот Дух, не може да Го знае Господа, ниту љубовта Негова.

Благ и милостив е Господ. Ние не би можеле за Него да кажеме нешто повеќе од она што е запишано во Светото Писмо, ако не нè научи Светиот Дух. Па сепак не се вознемирувај ако не ја чувствуваш во себе љубовта Божја. Само сеќавај се дека Господ е милостив и воздржувај се од грев и благодатта Божја ќе те научи.

 

 Извор: Бигорски манастир

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 408
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

« »