логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Оние коишто имаат топла љубов кон Бога се привлечени од идните блага. Оние коишто се загреваат со надежта во вечните блага, се ослободуваат од световните работи. Но за да стаса некој до таа возвишена состојба потребна е голема борба. Треба да почне од наједноставните и лесни работи, за да стаса до потешките. Прво треба да ја згазне првата скала на добродетелта, потоа втората и така, полека-полека, да напредува во духовниот живот.

Со еден скок не се стасува на врвот.

Да научиме прво да ги исполнуваме заповедите Божји и после многубројни и големи борби, Бог ќе ни ја испрати Својата благодат.

Блажени се оние кои одлучиле да тргнат по патот на жалостите заради љубовта Божја и не се вратиле назад. Тие ќе стасаат бргу на пристаништето на Царството Небесно. После трудот и маките ќе добијат спокој и одмор. И ќе се радуваат вечно со насладување од вечните блага.

Оние коишто трчаат по тешкиот пат на добродетелта не се вртат назад, ниту мислат на тешкотиите што ќе ги пресретнат, но со ентузијазам продолжуваат по тесниот и трнлив пат, благодарејќи Му на Бога што ги удостоил да го поминат. Оние, пак, коишто се плашат и продолжуваат со кукавичлук и страв, тие никогаш нема да стасаат до крајот и нема да го добијат венецот на победата, што го подарува Господ на борците за верата.

Мрзеливиот никогаш не поставува почеток на покајанието и постојано го одложува. И така доаѓа до смртниот час неподготвен. Ако сакаш да напредуваш во добродетелта, не ги исполнувај барањата на телото, затоа што телото е непријател на душата. Имај ја надежта во Бога и со смиреномудрие чекори по патот на добродетелта. Знај дека без помошта Божја ќе бидеш сиромав и гол, лишен од секакво духовно богатство. Да не те опфаќа мрза и страв во подвигот. Земјоделецот што чека да престанат ветровите за да посее, никогаш нема да посее. Подобро да умреш за љубовта Божја, отколку да живееш со срам и мрза.

Кога сакаш да поставиш почеток во делото Божјо, прво треба да ја оставиш секоја надеж и поткрепа од овој живот. Како што оној кој се подготвува за смрт не мисли на ништо друго освен на тој страшен настан, така и оној што сака да се соедини со Бога, треба да умре за секоја световна работа. Те потсетувам пак дека ќе наидеш на пречки, но немој да ја изгубиш надежта.

Поткрепувај се со верата во Бога и со мислата дека работите од овој свет се времени и суетни и дека најголемото богатство е Царството Небесно. Него го има подготвено Бог за борците, а не за рамнодушните и мрзливите. Да ја почнеш својата борба со ентузијазам, а не со мрза, бидејќи и најубавото дело е некорисно кога се прави од колеблив човек, чијшто еден дел од душата му е со Бога, а другиот со светот. Бог го сака целото наше битие.

Имај цврста вера во Христа, за да не ти биде трудот залуден.

Господ е милостив и им ја дава Својата благодат на оние што ја бараат со упорност. Платата ја дава не во зависност од работата што ја работиме, но од подготвеноста што сме ја покажале. Прави сè што можеш за спасение на душата. Моли се со солзи, читај ги Божествените Писанија, давај милостиња. Доволно е да си го загреваш срцето со љубов кон Бога.

Не гледај на природната немоќ на телото и не опаѓај. Изгони го далеку себељубието, алчноста и егоизмот. Намрази ги делата на грешното тело и бори се со храброст за придобивање на добродетелта. И доколку како човек паднеш, пак да станеш и никогаш да не се вратиш во претходниот гревовен живот. Секогаш чекори напред со радост и подготвеност во делата Божји и Он ќе те качи на врвот од добродетелите.

Извадок од книгата: Ἰσάακ τοῦ Σύρου, Τὰ σωζόμενα ἀσκητικά, Θεσσαλονίκη 1995 (φωτοτυπικὴ ἀνατύπωσις τῆς ἐκδόσεως 1871)

Превод од грчки: Глигорчо Пуреовски

 

5-ти август 2018 лето Господово

Извор: Бигорски манастир

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1216
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1761
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1173
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Во денешното евангелско четиво (Марко 6, 14–29) ни се открива кои се главните човекови страсти и какви се нивните основни меѓусебни влијанија во нас самите. Страста е болна – до...

Постои ли вистински авторитет за младите?

Постои ли вистински авторитет за младите?

Мислам дека кризата на авторитетот, мили мои, денес е најголемиот проблем во нашево совремие. Погледнете што се случува насекаде околу нас. Сите авторитети се разрушени, сè е така нихилистички релативизирано....

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Како може животот покрај Христос за некој да биде извор на страдање и извор на тага? Како може на монахот животот во манастирот да му биде извор на страдање, извор...

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

Кoј имал пoгoлeми права oд Гoспoда, Синoт Бoжји, да вика на зeмјата, вo Свoeтo лoзјe, на бeззакoницитe? Кoј имал пoгoлeми права да ги наврeдува грeшницитe кoи Гo наврeдуваа Бoга и...

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

“Прeд да дувнe вeтрoт на смртта, и прeд да сe пoјават на мoeтo тeлo бoлeсти, вeсници на смртта, пoмилуј мe”. “Прeд да зајдe вeличeствeнoтo сoнцe на висoчината за мeнe, пoмилуј...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Братот мој е мојот живот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Братот мој е мојот живот

На ничиј живот немаме право да носиме суд, ниту пак, такво нешто примивме во Црквата од апостолите и од учењето на Светите отци. И сржта на нашиот подвижнички живот –...

Архимандрит Партениј Бигорски: Благословениот подвиг носи телесно здравје и духовна радост

Архимандрит Партениј Бигорски: Благословениот подвиг носи телесно здравје и духовна радост

Според светите отци на Црквата, едно вакво целовечерно стоење во молитва и во благодарност кон Бога, заменува цел четириесетдневен пост – се разбира, доколку човек се подвизува во будноста, трезвеноумието...

« »