логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 monah.dr4.jpg

ХАЗАРДОТ ЈА ПОРОБУВА ДУШАТА

Занесот е таква состојба на душата што ја прави вистинска играчка на страста. Доаѓа до потполно душевно опуштање, иако на самиот играч (или на оние кои го гледаат отстрана) понекогаш му се чини дека е тој максимално насочен кон целта, сконцентриран и смирен.
Таа страшна и опасна состојба може да го обземе секого кој ќе си дозволи играта да го понесе. Кај Достоевски, во романот „Коцкар", постои фасцинантен, според својата веродостојност на животот, портрет на стара 75-годишна жена, која ја обзема занесот на играта: тој занес „ги пушта на слобода" страстите што, очигледно, дотогаш дремеле во неа, пред се, гневот и среброљубието. Московската госпоѓа, која веќе требало да се подготвува за смртниот час, врзана за инвалидска количка, доаѓа во германскиот град - бања. И ја покажуваат коцкарницата кадешто се игра рулет. Во почетокот, старицата со љубопитност ги набљудува играчите, а потоа ставила влог. Таа ставила на „нулата" и изгубила. Уште еден влог - и пак губи. Повторно „нулата" - и повторно топчето го прескокнува најсаканото квадратче... Ама, еве, најнакрај, и на „нулата - добивка! Старицата достигнува до состојба на големо возбудување.
„Господи, се задоцнивме! Сега ќе завртат! Стави, стави!" - се развртела бабата. „Ама не задржувај, побрзо!" - таа беше вон себе и ме туркаше со сета сила.
- Каде да ставам, бабо?
- На „нулата", на „нулата"! Пак на „нулата"! Стави многу повеќе! Колку имаме? Седумдесет? Нема зошто да ги жалиш, ставај одеднаш по дваесет!
- Дојдете си присебе, бабо! Тој понекогаш ни двестапати не излегува! Ве уверувам, целиот капитал ќе го вложите.
- Ме лажеш, лажеш! Ставај! Како ти ѕвечи јазикот! Знам јас што работам - бабата дури се затресла во занесот.
- Le jeu est fait! (Играта е завршена!) - викнал крупјерот.
Кругот се завртел и излегло тринаесетка.
- Изгубивте!
-Уште! Уште! Ставај уште! викала бабата. Јас веќе не се спротивставував и, слегнувајќи ги рамењата, ставив уште дванаесет. Кругот се вртеше долго. Бабата просто се тресеше следејќи го кругот. „Не е можно таа навистина да мисли дека на „нулата" пак ќе добие?" - си помислив гледајќи ја со чудење. Непоколебливата сигурност во победата светеше на нејзиното лице, неизоставното очекување дека секој час ќе викнат „нула"!
- Нула! - викнал крупјерот.
- Што!!! - со неконтролирано ликување му се обратила бабата.
Природно, тоа било само почеток. Лошиот дух на хазардот, скокоткајќи ја жртвата, и се потсмеал. Како што и можело да се очекува, бабата, по значајната добивка, продолжила да игра се додека не го изгубила целиот имот - парите на коишто сметале нејзините роднини.
Таков е хазардот. Ако се работи за игра без влог, тој е пак присутен: наместо една страст, среброљубието, го зазема другата - гордоста. Таа ја диктира „желбата за победа". Дури ако играш и со машина, т.е. со компјутер.
Секоја хазардна игра завладува со темните страни на нашата грешна природа.
Па тогаш што се случува со детската душа која е опфатена со страста на хазардот, ако и стариот човек, кој стекнал животна мудрост, не може да му одолее? Кога детето се бори со чудовиштата од телевизискиот или од компјутерскиот екран, или немилосрдно („ги убива „патките" или противниците), него го обзема посебно возбудување што продира во целото негово битие. Во него оживува се она што е најлошо, во него се јавуваат најтемните нагони, неговата состојба постанува како состојба на опседнатост.
Хазардната игра, со својата острастеност, со својата непредвидливост, со доминацијата на случајноста, претставува, според исправната забелешка на споменатиот В. Тростников, типично ѓаволска, демонска работа. „Значи ли тоа дека родителите кои на децата им купуваат електронски игри всушност ги подготвуваат своите деца за во пеколот?" Со ова реторичко прашање тој го завршува своето расудување за големата штетност од компјутерските игри за умот и за душата на детето.

 (Продолжува)

Korica.Detetovosvetotnatv.jpg

Прот. Александар Дубњин - ДЕТЕТО ВО СВЕТОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА И НА КОМПЈУТЕРИТЕ

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство
Господин Тимотеј
Православен Митрополит Дебарско - Кичевски и Плаошко – Струшки

Друго:

 

 

 


 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 728
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »