логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Beseda4.jpg

ДЕЦАТА САКААТ ДА СЕ ПРОТИВАТ

Децата во предучилишна возраст и учениците во пониските одделенија многу активно го запознаваат животот. Стручните луѓе - детските психолози тврдат дека децата на таа возраст не живеат еден, туку неколку животи: и својот живот и животот на јунаците од приказните и од цртаните филмови - оние што ја допираат сензибилната душа на детето. Таков е нивниот стремеж кон максимално исполнетото проживување на случувањата.
Овде многу повеќе зависи од воспитувачите
- првенствено од родителите. Од нив зависи кога конкретно и во што ќе ги имитираат нивните деца. Нема ли тоа да биде, можеби, Вампирчето или Мики-Маус, или подоцнежниот вонземјанин
- Супермен?
Секако, примамливо е да се биде силен, семоќен, таков што сите од тебе ќе се плашат, да се умее да се прави се она што другите не умеат -на пример, слободно како птица да се лета над земјата, да се изгоруваат предемети со погледот! Но, сепак...
Едно дете многу сакало „цртани". Неговата фантазија била окупирана од цртаната серија за „летечките глувци": тие глувци можеле да прават вешти и високи скокови - преку куќи, преку дрвја итн. Во почетокот детето скокало по станот: „Јас сум глувче што лета! Ја сум глувче што лета"! И еве, некако, тоа, во тој ден заедно со некои други деца, преку таванот се искачило на покривот од зграда со 16 катови. Децата почнале да се однесуваат наивно. И овде, нашето дете си замислило дека може и тоа, како неговите омилени глувци што летаат, да прескокне на соседниот покрив: бидејќи токму така и тие правеле. Неколку чекори кон ивицата - и еве ја трагедијата...
Испаѓа дека развивањето на фантазијата кај децата на тој начин што им се покажуваат супер-јунаци е многу опасно.
Но, оф, ниту тој трагичен случај нема да ги натера родителите на малите деца да им го истргнат телевизорскиот кабел од приклучникот.

ШТЕТНО Е ЗА ЗДРАВЈЕТО

„Синиот" (телевизиски) екран, каде што современите семејства го поминуваат скоро целото свое слобдно време, истовремено нанесува несомнена штета на физичкото и на психичкото здравје на децата. Детските психијатри и психолози сметаат дека главните болести на децата во XXI век ќе бидат болестите предизивикани од телевизијата и од компјутерите.
Јеромонахот Анатолиј (Берестов), доктор по медицински науки, детално објаснува каква штета носи телевизорот врз здравјето на детето.
Како прво, телевизискиот екран создава зрачење што доведува до нервно-соматски пореметувања во организмот кај детето; по таквото зрачење нагло се исцрпува неговиот нервен систем.
Како второ, долготрајното седење пред екранот на телевизорот (како и пред компјутерот, како што е всушност и со книгата, ако детето веќе знае да чита), доведува до астеничко-невротични пореметувања: заради неподвижноста се пореметува работата на цревата, од организмот тешко излегуваат продуктите на распаѓање, па децата често се разболуваат. Највоочливи се психичко-емоционалните пореметувања поврзани со информациското влијание на телевизијата врз личноста на детето. Забележано е дека кај децата кои се навикнати да седат покрај телевизорот, помнењето им е многу слабо; тие поспоро размислуваат на училишните часови; не се во состојба да се концентрираат; кај нив доаѓа до пореметување на спиењето; постануваат раздразливи, нервозни, осетливи. Со тоа се влошуваат и односите со родителите, посебно ако тие настојуваат детето да се оддели од екранот.
Тоа не е чудно, бидејќи телевизијата ги обзема разумот и душата, врши хипнотичко влијание. Не само детето, туку и возрасниот човек, со својата појака и постабилна психа, не може да му се спротивстави на тоа влијание, дури и ако критички го доживува она што го гледа.
Телевизијата на разни начини, според волјата, или спротивно на волјата на детето или на адолесцентот, го „програмира" неговото однесување - го присилува да живее според законите на телевизискиот свет, бидејќи делува врз неговата потсвест.

 (Продолжува)

Korica.Detetovosvetotnatv.jpg

Прот. Александар Дубњин - ДЕТЕТО ВО СВЕТОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА И НА КОМПЈУТЕРИТЕ

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство
Господин Тимотеј
Православен Митрополит Дебарско - Кичевски и Плаошко – Струшки

Друго:

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 714
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »