логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Korica.Detetovosvetotnatv.jpg

Како што пишуваат весниците, денес само во Русија повеќе од 100 000 деца се организирани во самостојни криминални групации и банди. Десетина деца станале убијци. Притоа, убиствата што ги направиле групите деца што се на возраст од 10 до 12 години не се мотивирани и чудни и врз себе носат трага на посебна суровост, на вистинска крволочност. Помеѓу малолетните деликвенти има и деца од потполно ситуирани семејства коишто навикнале секогаш да имаат се. Тие податоци сведочат за посебно длабоко духовно растројство на целокупното современо општество.
Ако на тоа му се додаде и физичкиот недостатoк на денешниот ученик (според статистиката, тој е многу послаб и тежината му е 5 кг. помала отколку кај неговиот врсник пред 10 години), психичкото растројство и неговата длабинска расипаност - пред нас ќе се појави застрашувачка слика на иднината на нашето општество.

Честопати родителите очајуваат кога зборуваат за својот син или за ќерката: „Колку тој (таа) е суров кон нас! Колку е студен и рамнодушен кон нашата болка, кон нашиот живот!"

Чувството дека секоја човечка личност е посебна, неповторлива, изгледа, отсекогаш е всадено во нас. Реакцијата на чистото, скоро безгрешно дете кон туѓата болка, секогаш е жива и длабока. Како и кај смртта. Тоа на сите им посакува добро и радост. Кому не му е познато дека детето не сака приказни со тажен крај! Самата помисла дека некој пател и дека на крајот не добил утеха (разбирлива за детската свест), предизвикува длабока потресеност во детската душа. Затоа во училиштата по веронаука искусните вероучители знаат дека не треба на малите деца да им се раскажува за житијата на мачениците - страстотерпци и уште повеќе не треба детално да се опишуваат поединостите на нивните маки. Подобро е да се зборува за праведниците, за светите војници, за старците, за чудотворците, за чудните лекувања на болните, за случаите на чудните избавувања од опасности, за потресното опростување, за покајанието и слично на тоа.

Петгодишно девојче, израснато покрај храмот (ќерка на жената во црква која ги подготвувала просфорите), првпат слушнало за житието на Алексиј човек Божји: за тоа, како тој веќе умрел и лежел во сандакот, и дека дури тогаш родителите дознале дека тој, сиромавиот, слугата, е нивниот сакан изгубен син! Ама на девојчето нешто овде му недостасувало. Тоа одбивало да се помири со таквиот, за него тажен крај и упорно прашувало: „Ама, мајката и таткото тогаш си го земале од сандакот?" Навистина, кога веќе го препознале, кога го нашле, како пак да го остават да биде сам? Сега замислете, на тоа или на некое друго девојче или на некое момче, секој ден да му кажуваат за убиства, за мачења, за космички војни, за кризи, за кражби, за демонстрации, за апсења, за претепувања и да им ги прикажуваат, дали ќе се сочува тоа трепетно чувство на безусловна вредност и неповторливост на животот на еекој човек? Не, побргу ќе биде, детето постепено да ја прифати мислата (што ќе се обликува заедно со чувството на несвесен и опсесивен страв) дека човековиот живот не е ништо, дека човекот е како бубачка што можете да ја згмечите или е робот што можете да го „исклучите". Детето ќе научи да ја доживува смртта како нешто што, иако е страшно, сепак секојдневно и постепено во него ќе се развива рамнодушност кон другите и кон светот којшто го опкружува.


Потоа веќе не можете да очекувате дека ќе го трогне мајчината умореност или главоболката на таткото, или старечката изнемоштеност на бабата...

(Продолжува)

Прот. Александар Дубњин - ДЕТЕТО ВО СВЕТОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА И НА КОМПЈУТЕРИТЕ

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство
Господин Тимотеј
Православен Митрополит Дебарско - Кичевски и Плаошко – Струшки

Друго:Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 714
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »