логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Дрскоста ја изгонува побожноста

-Старче од каде доаѓа дрскоста?

-Од Париз*...(* Старчевата игра со зборови: παρρησία – дрскост, безочност; Παρίσι – Париз). Дрскоста е немање срам; таа далеку го изгонува стравот Божји, како димот со кој ги изгонуваш пчелите од кошницата

-Старче, како да се ослободам од дрскоста?

-Сметај се себеси помала од сите. Потребно е многу смирение. Како помлада, каква што и си, кон сите сестри негувај почит и усрдност. Секоја помисла изнеси ја смирено, а не како да знаеш се. Тогаш Господ ќе те посети со својата благодат, и ќе напредуваш. За послушникот дрскоста е најголем непријател, бидејќи ја одгонува побожноста. Обично после дрскоста настапува отпорот, а потоа нечувствителноста и незаинтересираноста за малите гревови, на кои човек малку по малку се навикнува, за да подоцна на нив почне да гледа како на нешто сосема нормално. Сепак, во длабочината на душата нема мир, туку само напнатост. И човекот сфаќа што носи во себе, бидејќи срцето му е прљаво, така што не чувствува колку е накриво насаден.

o.Pajsij.Svetogorec.jpg

-Старче, во каков однос се простодушноста и дрскоста?

-Една работа е простодушноста, а друга е дрскоста. Простодушноста во себе ја носи и побожноста и нешто детинесто, а дрскоста носи безобзирност.

    И во непосредноста многу пати има бессрамност. Во непосредноста и во простодушноста често се крие бессрамноста, доколку човекот не пази. Вели: „Јас сум непосреден по карактер“, или:„ јас сум простодушен“, а потоа, не сфаќајки што прави, говори бессрамно. Но едно е простодушноста, а друго - бессрамноста..

-Старче, што е тоа „духовна затегнатост“?

-Духовна затегнатост е страв Божји во добра смисла. Тој страв, тој теснец, донесува радост, точи мед во срцето, духовен мед! Гледаш, едно детенце кое е срамежливо, го почитува својот татко, се крие, и од многу срамежливост не го ни гледа. Ако треба нешто да запраша, поцрвенува! Таквото дете треба да го ставиш на иконостас. Друго дете пак мисли: „ Татко ми е“, и се прчи пред него, безобзирно и дрско. И кога нешто ќе посака,  побарува тоа да му се приушти, удира со нозете по подот, се заканува.

     Во едно добро семејство децата се однесуваат слободно. Постои почит, но децата не се стегнати; не постои војичка дисциплина. Се радуваат нa својот татко, на својата мајка, и тие им се радуваат на нив. Љубовта не познава срам¹, вели авва Исаак. Во неа има смелост, но во добрата смисла на тој збор. Оваа љубов ги носи во себе побожноста и почитта, оваа љубов го победува стравот. Некој е затегнат, но не се плаши, бидејќи е вистински, духовно затегнат. Кога затегнатоста е духовна, се чувствува радост. Детенцето, на пример, во љубовта кон мајката и таткото чувствува смелост, не се плаши дека ќе го истепаат. Го зема шеширот на својот татко, кој можеби е официр, го фрла и се радува. Тоа е едноставно, но не е бессрамно. Недостига ли почитта, затегнатоста, доаѓаме до дрскоста, до бессрамноста.А потоа можеш да слушнеш како девојката лежејќи на креветот, вели: „ Мамо, дај ми чаша вода.Нека биде ладна!....А, не е ладна.Ти реков да ми донесеш ладна.“ Така почнуваат, а потоа доаѓаат до тоа да говорат: „И зошто жената би се плашела од мажот?“ Во стравот е почитта, а во почитта е љубовта. Тој кого го почитуваш, него и го љубиш, а тој кого го љубиш, него и го почитуваш. Жената треба да го почитува мажот, а мажот да ја љуби својата жена. Но сега се е обезвреднето, семејствата се распагаат, бидејќи Евангелието погрешно се сфаќа. Мажот збори:„Жената треба да слуша“. Ама, ако немаш љубов, ни една мачка нема да можеш на себе да ја потчиниш. Ако немаш љубов, твојот ближен тоа ќе го чувствува, и ниту една чаша вода нема да можеш да побараш да ти донесе. Кога некој го почитува својот ближен, самиот себеси се почитува, и повеќе не мисли на себеси. Почитта кон ближниот носи со себе усрдност. Кога човекот мисли на себе, тука усрдност нема.

 извадок од „Многугрижноста оддалечува од Бог“

Продолжува...

Подготви: Сузана Стефановска 

 

Посети: {moshits}

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 714
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »