логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

     - Старче, не е ли подобро, да се одложи некоја работа да би се сочувал мирот во душата?

   o.Pajsij.Svetogorec.jpg 

- Секако. Бидејќи кога човек врши некоја работа полека, без брзање, тој го чува мирот и го осветува целиот ден. За жал, сеуште не сфаќаме дека кога работата ја извршуваме со забрзаност, стануваме напнати. Таквата работа не е осветена. Нашата цел не е многу да работиме, а да бидеме нервозни. Тоа е една демонска состојба.

      Ракоделието кое се извршува тивко и со молитва, се осветува, па така се осветуваат и луѓето кои тие ракоделија ги користат. Затоа и има смисла кога мирјаните барат од монасите ракоделие за благослов. Тоа што се извршува набрзина и со напнатост, ја пренесува таа демонска состојба и на другите. Брзината при работаат и напнатоста, е особина на луѓе со изразено светско настроение. Вознемирен човек, со своето ракоделие им пренесува на другите – немир, а не благослов. Колку човековата состојба влијае на ракоделието кое тој го врши! Дури и на даските. Страшно! Исходот од некоја работа зависи од состојбата во која бил човекот додека работел. Ако некој е нервозен, лут и ропта, тоа што ќе го направи нема со себе да носи благослов. Но ако пее и се моли, неговото ракоделие се осветува. Првата состојба е демонска, а оваа другава – боженствена.

    Ако се што работиме, го работиме со страв Божји и трудејќи се во молитвата, се осветуваме и ние и нашето ракоделие. На пример: правам една кутија и ја кажувам Исусовата молитва; се молам и истовремено работам во слава Божја. Мојата цел не е да ја направам таа кутија, ниту да работам брзо како би направил што повеќе. Така само ќе бидам напнат и нервозен. Тоа е демонска состојба. Не сме дошле затоа во манастир; сме дошле за да се осветиме,  и да би го осветиле тоа што го работиме. Тоа е причината што понекогаш се чувствуваш како добра службеничка на должност; бидејќи кога си во брзање за да ги извршиш работите, забораваш да го понесеш и Христос со себе. Но ако сè почнуваш со молитва, ќе се почувствуваш како Христова послушничка. Затоа вткај ја молитвата во работата како би се осветила и ти самата, но и работата која ја вршиш. Знаеш ли како Бог тоа го благословува? Знаеш ли колку добра, и какви благослови за тоа праќа?

Старче, кога работата е од интелектуална природа, на пример – преведување, како е возможно да се молам како и тоа што го работам да понесе благослов Божји?

Кога работата е од интелектуална природа, ако целото твое битие се наоѓа крај Бога, тогаш се осветува и работата која ја извршуваш; тогаш пребиваш во Божја средина, иако не можеш да се молиш. Во тој случај многу може да помогне ако е човек во добра духовна состојба. Тој, всушност, и не се обидува смислата на текстот да ја разбере со својот ум, туку со боженствено просветлување доаѓа до неа. А што ако јас не сум во таква духовна состојба, а треба да извршам една  таква работа?

Тогаш врши ја таа работа, но при тоа моли се, барај од Бога Он да те просветли. Погрижи се боженствената смисла на преведените книги да ти послужи за духовна корист. Работи со страв Божји. Секој саат – до два направи мала пауза од некоја минута, и кажувај ја Исусовата молитва.

Старче, посебно во преведувачката работа има многу нешта кои бараат внимание. Треба да бараш по речениците, да ги читаш толкувањата...

За тоа веќе зборував; тоа што посебно помага при преведувањето е да се има добри помисли, бидејќи тие човекот го прават сад на благодатта. Тогаш излагањето на боженствената смисла е верно, бидејќи извира од  боженственото просветление, а не од умот, речникот и мастилото. Сакам да кажам дека надежта треба да ја положиме на тоа главното – боженственото, а не на тоа споредното – човечкото.

             извадок од „Многугрижноста оддалечува од Бог“

Продолжува......  

Подготви: Сузана Стефановска Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 714
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »