логоFacebookTwitterYouTubeeMail


        ....Воопшто, едноставните работи многу помагаат. Нека се она  кое го имате, биде просто и квалитетно. Таквите работи ги ценат дури и светските луѓе, а на монасите тие и им помагаат. Подсетуваат на сиромаштво, страдание, монашки живот. Кога кралот Георгиј дошол во Великата Лавра, Отците нашле еден сребрен послужавник, и на него го донеле послужувањето за кралот. Здогледувајќи го, кралот им рекол: „Искрено кажано, очекував нешто друго од вас; очекував дрвен послужавник. Вакви послужавници ми здосадија.“

    Сладоста која со себе ја носи едноставноста, сеуште не сте ја разбрале. Едноставноста одмара. Пази како може да се направи една убава закачалка од еден /дрвен/ калем за конец! Многу практична работа! А вие се мачите и и ги закачувате расата на тенка шајка која сте ја заковале тука. Ако падне варта , треба секојпат кога ќе го земеш расото да ја триеш како би се исчистила. Наместо да ковате големи шајки на ѕидот и со нив да се служите. Толкав ѕид, а ниедна шајка како што треба! Исто така, вие користите дрвени закачалки. Тие треба да се лакираат, од нив да се чисти прашината... Наместо да ги поедноставувате работите како не би губеле време, вие вложувате во....„многувременост“. Би требало да барате беспрекорност во духовните работи. Не ја трошете својата сила на надворешните украсувања; разубавувајте ги душите. Деноноќно грижете се за своето духовно совршенство. Ако својата љубов кон убавината ја искористите за добробит на душата, еден ден ќе се зарадувате на својата мала духовна палата.

   -Старче, некои велат дека во манастирите секогаш постоеле скапоцени работи, и дека всушност тие /манастирите/ ја одржале светската култура!...

   -Можеби мислат на ризниците.Знаете ли кога настанал најголем број од ризниците? После падот на Цариград. Сите овие работи некогаш биле на дворовите. Но потоа, како би ги сочувале, ги носеле по манастирите. Царицата Мара, на пример, ги криела малку по малку од Султанот. Некои пред смрт своите драгоцености ги ветувале на манастирот, како не би се загубиле.  Манастирите тоа не го барале, туку тие кои поседувале нешто чувствувале во нив сигурност. Затоа токму на нив им оставале вредни предмети. Повторно, на манастирите во наследство им биле оставани цели богатства, како би се искористиле за потребите на сиромашните луѓе, бидејќи тогаш не постоеле старечки домови, домови за сираци, душевни болници, добротворни установи. Им оставале во наследсво и големи имоти, како манастирите би можеле да ги даваат на луѓето на кои им било неопходно. Во тие тешки времиња се гледало далеку: манастирите помагале на народот материјално како потоа би им помогнале и духовно. Кога некој сиромашен човек би дошол во манастир, би му дале нешто за благослов, и така тој ќе можел да си го ожени синот или омажи ќерката. Односно, тогаш целта на манастирот била  - да се помогне на сиротиот народ. Затоа и се градени големи конаци . Знаеш ли колку луѓе ги имаат помогнато манастирите за време на окупацијата? Многу. Тогаш надимакот „Каракалос“ беше прилично чест, бидејќи кога некое семејство би било гостопримливо, за него би говореле дека е налик на манастирот Каракал. Затоа манастирите правеле слави на денот на некој светител, како сиромашните би можеле барем тој ден да јадат риба; за да и они малку се провеселат, а воедно и духовно да им се помогне. А зошто сега да се прават толку големи слави? Зошто денес луѓето би јаделе риба по манастирите, кога во ништо не оскудеваат?

 

Продолжува......  

Извадок од: „Поедноставете го својот живот за да отстапи напнатоста“
Подготви: Сузана Стефановска

Друго:

 

 

Посети: {moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 714
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »