логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 
Hristos.agnec.jpg
 


Да се љуби простодушно и без страв

Старецот многу пати ми велеше:
„Те советувам секогаш да имаш љубов. Прво љубов, па потоа сè друго.”

***

„Треба да љубиме во едноставноста на срцето, а исто така треба и да се молиме.”

***

„На Бога не треба да му пристапуваш со страв од смртта. Сакам да му пријдеш од голема љубов кон Него. Тоа е најважно, чедо мое.”

***

„Понекогаш добиваш стравови, како што ми кажуваш, а тоа е затоа што доволно не го љубиш Христа. Тоа е сè. Ајде, оди сега, зашто не можам повеќе.”

Љуби прв

Кога му кажував, а тоа му го имав речено многу пати, „Старче, благослови ме да бидам како тебе, што е можно повеќе”, не ме разбираше погрешно, туку ме благословуваше и ми велеше:
„Моли се и љуби. Љуби го Бога и луѓето. Зар не гледаш што прави овде љубовта Христова? Не се прашувај во себе „дали ме сакаат другите?” Ако ти прв сакаш, знај дека и другите исто ќе те сакаат тебе.”

***

Еднаш, една жена, се жалела на Старецот дека никој не ја сака. Како не ја сака мажот и, како не ја сакаат на работа, како најдобрите пријатели ја избегнуваат, а на децата не им е важна. Постојано се жалела.
Старецот ја советуваше сите тие мисли да ги исфрли од главата, зашто тоа не се нејзини мисли.
Наредниот ден, Старецот се прошетал по шумата во близина на манастирот и наишол на група студенти, кои тука дошле на излет. Имаа касетофон и слушаа музика. Во моментот кога тој наиде, од касетофонот се слушаше песна со овие зборови:
„Не барај да те сакам,
љубовта не се бара,
во длабочините на тајните на срцето
има корен и извор.”
Слушајќи ги овие зборови, Старецот се сетил на жената која го посети претходниот ден. Кога дошла вториот пат, ì рекол:
„Не треба да бараме љубов од другите. Треба прво ние да ги засакаме другите, а не да се бориме за нивната љубов. Дури тогаш ќе ни возвратат.” И на тоа ги додаде стиховите од песната.

Hristos.agnec2.jpg

***

„За да те засакаат другите прво треба ти да ги сакаш.”

Кога сакаш, те сакаат

Во текот на еден излет со Старецот, му пријдоа толку многу луѓе, што во еден момент ми рече:
„Гледаш ли што прави љубовта Христова? Тоа секогаш имај го на ум.”

***

Старецот стоеше пред куќата на тркала и ја гледаше групата луѓе, негови духовни деца кои разговараа за него, а потоа го слушнав како полн со радост вели:
„О! Колку ќе биде убаво кога еден ден сите заедно ќе се најдеме во оној живот, во Царството Небеско!”

***

Во една прилика кога луѓето покажуваа голема љубов кон него, Старецот рече:
„Ја гледаш ли љубовта Христова! Големата љубов која ми ја укажувате, длабоко ме допира и ме прави смирен пред Бога, зашто сум толку недостоен.”

Мал поклон – голема љубов

Старецот и јас бевме во посета на еден женски манастир и бидејќи таму монахињите многу ни угодуваа, а кога си заминувавме, немавме ништо да им поклониме во знак на благодарност за нивната гостољубивост, кришум извадив една бонбона од џебот и на разделбата и ја дадов на игуменијата. По некое време, Старецот ми рече:
„Знаеш колку многу направи со тоа што им го даде тоа? Не можеш ни да замислиш.”
Останав без зборови, а во себе помислив: „Ако Старецот сè гледа, тогаш што гледа Бог?” И се прекрстив.

Да те засака Бог

Еднаш, на еден брат Старецот му рекол:
„Треба да му кажеш на Бога да те засака за и ти да го засакаш Него.”
Јас го прифатив тоа така како што ми го кажа Старецот, дури му го раскажав тоа и на Панагопули и на уште еден брат, а тие ми рекоа:
„Но, Бог го сака секој човек, затоа дојде во светот. Што се случува тука?”
Но, како јас што разбрав, Старецот тоа го рече во оваа смисла: Бог ги сака сите луѓе, и добрите и лошите. Но, има и една посебна љубов кон луѓето. Тоа е татковска љубов. И ние можеме да кажеме дека ги сакаме сите, но, во суштина, во стварноста, не ги сакаме. Но, што е сега ова, како сега јас го протолкував ова?
Еве. Ние, често кон некои луѓе сме рамнодушни, или тие се рамнодушни кон нас, а потоа, за да се придвижи нивното интересирање за нас, треба да им ја покажеме својата љубов, па така полека и тие да бидат поттикнати да не засакаат нас кои им ја укажуваме љубовта. Мислам дека тоа мислеше Старецот, Бог да не засака во таа смисла, чувствувајќи ја љубовта Божја и ние да бидеме поттикнати да возвратиме на Неговата љубов.

(Од книгата Солзи за светот - старец Тихон, старец Пајсиј, старец Порфириј)

Подготви: Жаклина Стојановска

Посети: {moshits}

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 731
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »