логоFacebookTwitterYouTubeeMail


     Оче архимандрите, кај Вас во манастирот Витовница доаѓа многу народ кој бара утеха. Ве молам да ни кажете како и кога тоа започна? .............

   o.tadej4.jpgПочна некако изненадно. Владиката на мојата молба ме постави на парохија, каде што се надевав дека ќе ги ублажам грижите околу изградбата на манастирот. Еден ден,1975.година, дојде кај мене братот Драги и ме повика на богомолителски собир. Братот Драги беше по занимање техничар и раководеше со изградбата на црквата во Крњево, каде што е и најголемото богомолителско движење во нашата епархија. Дојде тој една вечер со својот автомобил – често имаше богомолителски собир таму во Крњево – и рече: "Ајде, човеку, малку и ти да дојдеш таму, да разговараме". Реков: јас никаде не сум одел, никаде по богомолителските собири ниту по слави, не можам да одам."Ама, ајде". Ама, реков, не можам. И тој си отиде. Другиот пат тој дојде со двајца, троица."Ајде!". Реков, не можам. Одбив, повторно. Третиот пат дојдоа со комбе тие  шестмина. А јас, навечер, обично околу црква се шетам..."А, сега не можеш да ни побегнеш. Мораш да одиш!". Му велам на братот Драги: брате Драги, ти си член на епархискиот совет, сега наскоро владиката ќе ги повика членовите, па кога ќе заврши седницата ти прашај го владиката. Ако владиката благослови, јас можам да одам. Инаку, тоа што ти ме викаш или некој друг – тоа не. Никаде не сум одел, не умеам да се снајдам со луѓе, човеку, и тешко ми е воопшто, многу ми е тешко. Туку кога ќе се заврши седницата, ти прашај го владиката. Ако владиката благослови, тогаш можеш да дојдеш и да ме одведеш, тогаш морам да одам бидејќи владиката благословил. А јас не се надевав дека тоа тој и ќе го направи. Кога седницата завршила, тој го прашал владиката и владиката благословил. Реков, сега немам каде. И така тоа започна....

Тука прв пат се сретнав со владиката Атанасиј, кој тогаш беше јеромонах и професор на Теолошкиот факултет. Тогаш главата сеуште ми беше полна со изреките на Светите Отци. Ме прашуваат едно, друго, јас одговарам и гледам дека им се допаѓа тоа што им го говорам. Тука запознав многу богомолители кои во изреките од Светите Отци нашле одговори на многу прашања кои ги мачеле. Од тогаш луѓето се повеќе и повеќе почнаа да доаѓаат кај мене, а сега постојано доаѓаат.

Дури во 1975. година се остварија зборовите на Анѓелот кои ги чув во почетокот на Втората светска војна во затворската ќелија во Петровец:"...Треба уште многумина  да утешиш и да охрабриш." Морав многу да зборувам и од тоа почна да ме мачи грлото. Добив запаление на грлото, кое ниту денес го немам целосно излечено. Понекогаш ми е многу тешко, едвај Литургија можам да служам.
Ете, така животот тече....

Во денешно време можноста за образование е достапна на широк круг на луѓе. Сакате ли за читателите на нашиот часопис да објасните која е важноста на школувањето, колкава е неговата корист за духовниот живот и за спасението?

Треба човек да се школува, да го дознае тоа што може, но школото дава само образување на разумот, не и духовност, Повеќето од нашите теолози кои предаваат во богословиите и на факултетите не живеат како што предаваат и учат. А тие треба животен пример да им пружат на децата и на младината. Меѓутоа, тоа го нема и затоа е тешка состојбата.

Школото дава мислено образование, разумно, но духовноста ја нема. А  децата треба да имаат животен пример бидејќи со него многу повеќе се говори (сведочи) отколку со зборови. Ние можеме да слушнеме многу поучни работи за животот и за духовноста, но прашање е дали ќе можеме сето тоа да го примениме во животот. Но, кога ќе видиме животен пример дека човекот е мирен, тих, благ, дека не се вреѓа кога го навредуваат, тогаш и тој што учи сака да биде таков. Сила му е животниот пример пред очите. Затоа со животот многу повеќе се говори отколку со зборови.

Примерот на богоугодното живеење го утврдува теориското знаење и му дава практична потврда. Тоа не е само случај со науката за Бога, туку и со сите други науки. Секое сознание кое човекот го открива по пат на науката е дар Божји на луѓето и го објавува присуството Божјо во овој свет. Сосема друга работа е практичната примена од тоа дарувано сознание. Таа зависи, како што реков предходно, од нашиот живот – по Бога или против Бога. Затоа тоа станува искористено за корист или за штета на човештвото. Ниту едно сознание до кое човечката наука стигнала, Бог не ја дарил за штета, секое е дарено исклучиво за добро и само за добро. Самата  човечка расипана слободна воља, таа која го загубила стравот Божји, го претворила Божјото добро, дарено на луѓето, во зло, поради што и страдаме и се мачиме во овој свет.
            
Оче Тадеј, Вие живеете духовен живот и затоа нашата овдевремена стварност можете да ја опфатите со духовен поглед. Кажете ни, Ве молам, неколку збора за невољите кои го снајдоа српскиот народ, зошто тие ни се случија и како да ги совладаме?.......

Подготви: С. Стефановска

 

Друго:

Монашкиот пат на Старец Тадеј (3-то продолжение)

о.Тадеј-„Штом вниманието ни се одврати од Господа ние го губиме внатрешниот мир“ 
Монашкиот пат на Старец Тадеј (продолжение)
Монашкиот пат на Старец Тадеј

+++

О.Тадеј: „Мислев дека сите монаси, свештеници и епископи имаат бесплатна благодат...“ 
Отец Тадеј- Во срцето треба да владее мир, тишина, молчење...

О. Тадеј- Мислениот хаос кај нас и во нашата држава доаѓа од нашите мисли 

 

Посети: {moshits}Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1312
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1858
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1237
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

Затoа, всушнoст, и Синoт сe oвoплoтил за сo Сeбe да им oбјави на луѓeтo и за Сeбe си, и за Oтeцoт и за Свeтиoт Дух, eднoсушнoтo Бoжeствo, трoичнo пo ипoстас....

БEСEДА  за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

БEСEДА за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

Јас сум вoскрeсeниeтo и живoтoт (Јн. 11:25). Oвиe свeти збoрoви ги изрeкoл Гoспoд Исус Христoс. Oн нe самo штo ги кажал, туку и сo дeлo ги дoкажал. Вoскрeснувајќи ја ќeрката...

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Голема е и длабока мистиката што овој четворокрак симбол ја содржи во себе; тој таинствено бил предобразуван низ целата епоха на Стариот Завет, како претсказание за Распетието на Синот Божји...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

 За едни, среќа е власта, за други-богатството, за трети-славата, јавното признание, за некого семејството, за некого работата.... Многу луѓе можат да кажат разни карактеристики за среќата. Но ниту една нема...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

« »