логоFacebookTwitterYouTubeeMail

o.tadej1.jpgМалку вера имаме во Господ, малку доверба. Кога би имале  (во Господ) толку доверба колку што имаме во својот пријател кога ќе го замолиме нешто да не услужи, кога би имале само толку доверба, не би страдале толку ни ние ни нашата држава. Мислениот хаос кај нас и во нашата држава доаѓа од нашите мисли. Ние сме тие кои создаваме дисхармонија во мислите, и кога нашите политичари би биле истомисленици, не би била ваква состојбата. И не сме свесни дека во нас е Боженствената енергија, дека Боженствениот живот е во нас. Секој човек, како носител на Боженствената енергија, кога ќе се соедини со останатите, создава огромна енергија и непријателот бега од тоа, бидејки тука има хармонија, а таму дисхармонија. Кога нашите политичари (мисловно) ќе се соединат, ние не би имале непријатели, тогаш на непријателот нема да му вреди ниту оружјето, ниту војската, ништо.

             
Зошто и како да ги сакаме своите непријатели

 Ние сме созданија од Господ дарувани, но не умееме да живееме како што треба, и создаваме пекол околу себе. Владиката Николај раскажуваше како еден свештеник постојано бараше преместување во друго место. На тоа негово барање владика Николај одговорил: "Оче, со драга воља би те преместил каде и да сакаш, но само кога ти таму не би се понел самиот себеси." Владиката Николај уште вели: "Ако човек сам себеси не си наштети, не може ни самиот демон (да му наштети)."

Владиката Николај уште вели: "Ако човек сам себеси не си наштети, не може ни самиот демон (да му наштети)."
Нам Господ се ни дарил и до нас е да бидеме добри. Доколку обрнуваме внимание на негативните особини на луѓето кои ни се обраќаат, не можеме да имаме мир и покајание. Зошто Господ наредува непријателите свои да ги љубиме? Не е тоа заради нив, туку заради нас. Се додека ние ја задржуваме во себе мислата за навредата која ни ја нанеле непријателите, пријателите, своите родени и ближните, ние немаме ни мир ни спокој, и живееме во пеколна состојба. Треба да се ослободиме од тоа зло, да го исфрлиме како ништо да не било, да се прости се.
o.tadej2.jpg
Многу внимание и многу љубов – друг начин нема
  
Токму заради тоа родителите мораат многу да трпат во животот и во семејството со децата. Ние сега ги прекоруваме своите деца, а немаме право, бидејки не сме ги упатиле на прав пат. Една лекарка ми пишуваше писмо во кое вели: " Маж ми, кој исто така е лекар, и јас  имаме еден син. Синот веќе три автомобили уништи, фала му на Бога што остана жив! Сега бара повторно да му купим автомобил, а ние не сме во материјална можност. Кога ќе си дојдеме од работа, тој од мене и од татко му насилно бара пари. Што да правам, како да го решам тој проблем? " Јас, на сето тоа, и реков дека тие никого не може да обвинуваат за тоа, бидејќи сето тоа е нивна вина. Имаат еден син и му чинеле се по воља, уште од мали нозе. Додека бил мал, имал мали побарувања, сега е поголем и побарувањата се поголеми. Единствено што сега им преостанува е да му посветат многу љубов и внимание на својот син, како би си дошол на себеси и би сфатил дека родителите му посакуваат се најдобро. Друг начин нема. Гледате како ние со своите мисли и желби можеме да го поправиме својот живот, и животот на своите ближни, па ви посакувам да бидете такви.

                 

За мислите

Уште како дете многу мислев за се. Уште како дете обрнував внимание на мислите, а гледам дека сега остарев и дека уште не сум го достигнал тој степен кој го имав достигнато уште како дете, бидејќи Господ Самиот ги просветлува децата. Уште додека бев мал, ни во школо не бев пошол, а забележав дека моите мисли лутаат додека другите деца си играа. Тоа не е добро, си велев себеси, морам да бидам тука присутен со мислите, сконцентриран само на таа работа, но залудно, мислите постојано ми бегаа. Како дете размислував за сето тоа, и сега гледам, остарев, а сеуште не го имам достигнато тој степен. Поради тоа сакав да видам како се чувствувале Светите Отци, кои за време на животот биле прославени од Црквата, а подоцна и на Небото.

Помири се сам со себе, па со тебе ќе се помири и Небото и земјата 

Фала му на Бога што бев со Русите, па можев да ги читам делата на Светите Отци. Свети Исаак Сирин е неизмерен психолог помеѓу Светите Отци. Во неговите списи пишува: "Човеку, немој да го даваш својот внатрешен мир за ништо на овој свет. По секоја цена сочувај го својот внатрешен мир. Измири се сам со себе, па потоа со тебе ќе се измири и Небото и земјата". Гледате какви длабоки мисли се тоа, многу пати тоа го повторувам но не можев ни до денес да го достигнам тој степен. 

Состојба на неискажан мир и радост

Веќе подолго време доага едно младо момче од Бањалука кој се занимава со Исусовата Молитва. И неодамна, еден свој другар, кој е оженет и има деца, го имал научено и тој да се моли со Исусовата молитва. Се зачудив кога неговиот другар дојде и кажа како срцето постојано му се моли и дека молитвата постојано си тече. Овој младич беше така облеан со радост, полн со неискажан мир. Тој се предал себеси и својата жена и децата на Бога, и добил бесплатна благодат. Пријателот кој му кажал (за Исусовата Молитва) ја немаше добиено таа благодат, иако, тој од него, подолго време се молеше. Значи Господ гледа на нашето срце, и кога му се обраќаме од срце Господ веднаш ќе не утеши. Само тие кои ја добиле таа бесплатна благодат, може да знаат каква била состојбата на Ангелите и на Светите. Другите тоа не можат да го знаат. Ние се молиме на Бога и сето тоа е добро, се трудиме, но ако некој је нема добиено таа бесплатна благодат не е во можност да ја сфати состојбата на Ангелите и на Светите, бидејќи тоа со зборови не може да се објасни. Тоа е состојба на неискажан мир и на радост неискажана. Знаеш каков си бил предходно, си се лутел, а сега лутење нема. Не постои човек кој може да те навреди, бидејќи ти си ограден, раководен од Светиот Дух. Сега можеш да ја разбереш состојбата на Пресвета Богородица која и од утробата мајчина па до крајот на земниот живот, и во вечноста, била (и сеуште е) во полна Боженствена благодат... 

„Мир и Радост во Светиот Дух“ -
 Старец Тадеј  Витовнички

Подготви : Сузана Стефановска

Монашкиот пат на Старец Тадеј

О.Тадеј: „Мислев дека сите монаси, свештеници и епископи имаат бесплатна благодат...“

Посети:{moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1011
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 976
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

БEСEДА  за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

Сo Христoвитe рани ниe сe излeкувавмe, така прoрeкува Бoжјиoт прoрoк и сeга ниe знаeмe дeка нeгoвoтo прoрoштвo e вистинскo. Сo Христoвoтo страдањe ниe сe спасивмe oд вeчнoтo страдањe; сo Нeгoвата...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Кога цел на молитвата (се мисли на молитвата во која постојано го повикуваме името на Богочовекот Исус Христос) е Бог, односно заедницата на секој човек и на сè создадено во...

« »