логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 
Односот на децата кон родителите, како во огледало го одразува односот на родителите кон Бога. За да се променат децата пред сè е неопходно пред Бога да се променат родителите. Да се бара од другите повеќе отколку од себе е далеку полесно и поедноставно.

Современиот родителски свет е полн со роптање и негодување:

- „Какви непослушни деца, тоа е нешто неверојатно! Му велам: ,Оди во продавница‘ – не сака да оди. ,Намести си го креветот‘ – не сака да го намести. ,Измиј садови‘ – ни со прст да мрдне. Немам веќе сила, во гроб ќе ме отера…“

Драги родители! Сетете се што ви доверил Бог секојдневно да извршувате. Ако сфатите дека вие тоа во соодветна мера не го вршите, гледајќи ì на вистината во очи, ќе откриете едноставна вистина: вашите деца се угледале на вас. Децата се бунтуваат затоа што вие се бунтувате против оние кои Бог ги поставил над вас: против власта, против шефовите на работа, против пастирите на Црквата. Децата ви се непокорни затоа што вие сте непокорни на Бога. Децата станале рамнодушни кон вас, затоа што вие сте станале рамнодушни кон Бога. Децата не гледаат во вас духовен авторитет затоа што Бог престанал да биде ваш Покровител. Децата се огледало на своите родители.

Ако сакате да ги промените децата, морате вие да се промените пред небесниот Отец. Промените во вас неизбежно ќе повлечат со себе и промени во вашите деца. За да ги воспитувате во учењето Господово, неопходно е и самите да пребивате во него, да бидете проникнати од него, да живеете со него. Пази на себе и на науката, истрај во тоа; бидејќи ако го правиш ова, ќе се спасиш себеси и оние кои те слушаат (1. Тим. 4, 16), т.е., жената, децата и сиот дом.

Детската душа е кршлива. Колку лесно може да се уништи никулецот на Човекот со голема буква, колку е лесно со својата грубост да ја згазиме пупката на Божествената избраност и призив сугериран со чувството на помала вредност. Што ќе станат нашите деца? Дали тие ќе останат во ропството на страстите на овој свет или ќе бидат синови на слободата во Христа? Свети Јован Златоуст рекол: „Детската возраст е нежна, детето брзо го усвојува она што другите му го кажуваат; како печат на восок се втиснува во душата на децата она што тие го слушаат. Со самото тоа и нивниот живот почнува да се насочува или кон порок или кон добродетел. Затоа, ако на самиот почеток и, така да кажам, во предвечерието тие се заштитат од пороци и се насочат на подобар пат, во иднина тоа веќе ќе се претвори во навика и како во втора природа, па тие нема толку лесно и со своја волја да се свртуваат кон најлошото, затоа што навиката секогаш ќе ги привлекува со добрите дела“.

Јас и Отецот едно сме (Јован 10, 30) – рекол еднаш воплотениот Син Божји, давајќи ни образец на односите помеѓу Родителот и Синот. Дали денес многу деца можат достоинствено да ги повторат овие зборови во врска со своите односи со своите родители?

Господ ги чека нашите деца. Пуштете ги децата и не бранете им да доаѓаат при Мене (Мат. 19, 14). Еднаш Го запрашале Исуса Христа: Љуби Го својот Господа, со сето срце свое и сета своја душа и сета своја мисла. Ова е прва и најголема заповед. А другата е слична на нае: Љуби го ближниот свој како себеси. На овие две заповеди се крепат сиот закон и пророците (Мат. 22, 36-40).

Двете заповеди се како две шини по кои ита локомотивата на нашиот духовен живот. Кога ќе се тргне едната – катастрофата е неизбежна. Да Го засакаш Господа е прва. Да го засакаш ближниот е втора. Тоа се фундаментални заповеди. Без нив животот се претвора во пустина, во мрачен гроб. Тие се меѓусебно поврзани. Втората проистекува од првата. Не може да има љубов кон ближниот без љубов кон Бога, ни љубовта кон Бога без љубов кон ближниот. Нарушувањето на првата заповед неизбежно повлекува зад себе и отфрлање на втората.

А понатаму следи верижна реакција на разрушување: на семејниот, црковниот, општествениот, економскиот и политичкиот. Ако се руши темелот, се руши цела зграда.

Љубовта кон Бога и љубовта кон ближниот – тоа е оној непоколеблив камен-темелник на Божјото царство. А кој е ваш ближен? За кого се работи? Кој може да биде ближен ако не оној кој се нарекува ваш син, ваша ќерка.

Да Го засакаш Бога и да ги засакаш децата – на тие две заповеди почиваат законот и пророците, семејството и Црквата, земјата и државата, царството земско и Царството Божјо. Великиот педагог Ушински вели: „Љубовта е единственото средство за да се потчини детската душа. Кој го слуша другиот од љубов, тој се потчинува веќе според законот на сопствената душа и од туѓата работа прави своја“.

 Извор: Амвон

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 734
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »