логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Архимандритот Партениј тврди дека ниту електричниот кабел бил исечен ниту, пак, бил нагризан од глувци

 

СВЕТИ ЈОВАН БИГОРСКИ - Ниту електричниот кабел во манастирот „Свети Јован Бигорски” бил пресечен, ниту, пак, го изгризале глувци. Некој сака да влијае врз истрагата и да ја однесе во погрешна насока. Ова се реакциите на игуменот на Бигорскиот манастир, архимандритот Партениј, кој ги отфрла како шпекулации информациите за можна саботажа во најпознатиот верски храм во земјава.

Монасите, кои активно учествуваа во расчистувањето на остатоците од големиот пожар што го зафати манастирот пред една седмица, го бараат катанецот од кујната во „Свети Јован Бигорски“. Тој треба да покаже дали кобното септемвриско утро некој насилно влегол во кујната и го предизвикал пожарот. Доколку катанецот е неоштетен – тоа би значело дека сите сомневања за евентуална диверзија паѓаат во вода.

Според зборовите на Сејфула Османи, од Основниот суд во Гостивар, кој ја води истрагата, увидот е целосно завршен и се обезбедени потребните материјални докази, кои ќе можат да придонесат за откривање на причината за настанувањето на пожарот. Според Османи, причина за пожар може да биде: неисправната електрична инсталација, плинската инсталација и уреди, но не ја отфрла и можноста некое неодговорно лице да го подметнало пожарот. Повеќе детали од истрагата за пожарот ќе соопшти на денеска на прес-конференција во Гостивар.

Изминативе четири дена, околу стотина монаси, гости на манастирот и жители на неколку долнорекански села, учествуваа со рачно расчистување на пустошот што го направи пожарот, кој избувна утрото на 30 септември. Сите овие активности се одвиваат под контрола на стручни лица на Националниот конзерваторски центар. Околу 90 отсто од пустошот беше расчистен. Отстранети се остатоците од инвентарот на кујната и од другите простории, гламјосани греди, искршени тули и камени плочки, уништени олуци, радијатори, метални цевки и друго. Пожарникари од Скопје со едно противпожарно возило учествуваа во гаснењето на огнот, кој без престанок се појавуваше на сите страни на просторот каде што се наоѓаа старите конаци и не дозволуваа да се прошири и да влијае врз дестабилизација на темелите.

Од подрумите на старите конаци, беа отстранети и цистерните со нафта. „Св. Јован“ со неговата моќ и сила не дозволи пламените јазици да ги зафати и да предизвикаат експлозија. Не само што материјалната штета ќе беше далеку поголема, туку ќе имаше и човечки жртви“, ни вели игуменот Партениј, кој е и потпретседател на Координативното тело за обнова на Бигорскиот манастир.

Како што не' информира отец Партениј, до крајот на неделава ќе се работи на конзервирање на остатоците на „Горен Палат“ и се планира да заврши оваа значајна активност. Локалната власт на општина Маврово-Ростуше и неколку градежни фирми понудија помош да обезбедат скелиња за зацврстување на темелите и ѕидовите, а народните музеи од Штип и од Битола ќе обезбедат најлони за покривање на се' што остана од „Горни Палат”.

Стручната екипа составена од професор Грозде Алексоски од Градежниот факултет во Скопје, Предраг Гавриловиќ од Институтот за земјотресно инженерство и Јовица Манески од Националниот конзерваторски центар, вчера ја почнаа својата активност за утврдување на фактичката состојба на издржливоста и статиката на темелите, ѕидовите, попречните бетонски греди и друго на остатоците на „Горен Палат“.

Според оперативниот план на Координативното тело, до почетокот на март идната година треба да се изработи комплетната техничка документација. Цртежите, фотографиите, видеоснимките и други документи, кои постојат од „Горен Палат“ ќе ја олеснат задачата на проектантите и на другите стручни лица, кои ќе бидат вклучени во изработката на проектот. Цел е да се врати автентичниот изглед на просториите, кои изгореа во страшниот пожар. Паралелно со оваа активност Координативното тело за обновување на Бигорскиот манастир ќе се ангажира во континуирана активност за обезбедување на потребните средства за обновување. Пожарот беше причина да се интензивираат градежните работи на изградбата на

„Источниот Палат“, во кој ќе се обезбедат пристојни услови за сместување на монасите, на кои им изгореа ќелиите. Скопската градежна фирма „Жикол“ двојно го зголеми бројот на градежници и на механизацијата, се со цел да ја интензивира изградбата.

Според проектот, конаците ќе бидат изградени на три ката и ќе располагаат со 20 монашки ќелии и параклис посветен на свети Никола. На два ката, кои ќе бидат поврзани меѓу себе, ќе биде сместена манастриската библиотека со читалница, кои ќе располагаат со над 500 квадратни метри корисна површина и ќе биде од отворен тип. Саат-кулата ќе биде висока околу десетина метри и највисока од сите градби на манастирскиот комплекс. Во долниот дел ќе бидат изградени монашките ќелии, а на врвот на кулата, покрај часовниците, што ќе го означуваат времето за почеток на богослужбите, ќе се наоѓа зографилница.

 Киро Кипроски- Утрински  весник

Друго:

Сите што сакаат да се вклучат во возобновувањето на Бигорскиот манастир и да се вложат себеси како жив камен во живата Црква, можат да донираат на следните жиро-сметки:

денарска жиро-сметка:

МПЦ Дебарско-кичевска епархија
Бигорски манастир Свети Јован Крстител

500-000000-3835-65
Стопанска банка А.Д. Битола

 девизна жиро-сметка:

МПЦ Дебарско-кичевска епархија
Бигорски манастир Свети Јован Крстител
IBAN MK07500701000133139
Депонент: Стопанска банка А.Д. Битола
SWIFT STBBMK22

Телефони за донација:
070 / 075 / 077  143 444
Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 131
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 298
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 182
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »