логоFacebookTwitterYouTubeeMail


МОНАШКАТА ПРЕСТОЛНИНА КАРЕЈА

Kareja.jpg

Административен центар на светогорската монашка заедница. Се наоѓа во средниот дел на Света Гора на надморска височина од 1100 м. Поради својата местоположба во средниот дел на полуостровот, првин оваа монашка населба се викала Меса (од цестоу - средина), а подоцна го добила името Кареја, според големиот орев што се наоѓал на тоа место.6 Тука се наоѓаат управните органи на Света Гора: црковниот суд, Свештената општина (кинотис), општинскиот совет (епистасија) и седиштето на гувернерот на Света Гора. Во Кареја има, исто така, царина, пошта, полициска управа, продавница и два ресторана. Освен тоа, тука свои конаци имаат сите светогорски манастири, освен манастирот Кутлумуш, којшто се наоѓа во непосредна близина на светогорскиот административен центар.
Главно управно тело на Света Гора е Свештената општина (кинотисот), која е составена од претставници на дваесетте светогорски манастири - по еден претставник од секој манастир. Мандатот на членовите на Свештената општина трае една година. Свештената општина заседава постојано, освен во празнични денови. Таа како највисок управен орган на Света Гора постои од XVIII в. Пред тоа Света Гора била управувана од Соборот на старците т.е. Протатот, на чиешто чело стоел светогорскиот прот.

Извршен орган на Свештената општина е Епистасијата, којашто е составена од 4 епистати и се раководи од протоепистат. Четворицата членови од Епистасијата се избираат на тој начин што дваесетте светогорски манастири се делат на пет четворки, при што секоја четворка управува 5 години, по што доаѓа друга четворка. Првите манастири од овие пет групи го даваат протоепистатот, кој се смета за прв меѓу еднаквите и претседава со седниците на извршниот орган т.е. со Епистасијата.7 Протоепистатот се избира за една година, а го даваат манастирите: Велика Лавра, Ватопед, Ивер, Хилендар и Дионисијат.

Денешното управување на манастирите во Света Гора се уредува со специјален статут, изработен врз основа на стари правила и традиции и одобрен од страна на грчките законодавни институции во 1924 год. Овој статут не е потпишан единствено од Рускиот манастир „Св. Пантелејмон".

Kareja1.jpg Kareja2.jpg
Во Кареја се наоѓа најстарата црква во Света Гора - „Успение на св. Богородица", изградена во 962 год. и обновувана во наредните векови. За последен пат е обновена во 1686 год. од монах Зосим од Великата Лавра. Западниот притвор е обновен од молдавскиот владетел Јоан Богдан во 1508 год., а северниот - од прот Серафим Типол во 1535-1540 год. Во храмот се зачувани фрески од XIV в., иако поголемиот дел од фрескоживописот е дело на познатиот зограф Маноил Панселинос. Во оваа црква се наоѓа најпочитуваната светогорска чудотворна икона - светињата на Кареја и на цела Света Гора, иконата ,Достојно ест".

Кареја фактички наликува на мало гратче, во коешто покрај манастирските конаци и бројните монашки ќелии, има и административни згради, како и куќи на претставниците на грчките власти. Тука има библиотека и архив, во коишто се чуваат значајни ракописни книги и друга црковна документација.

6 В. Ћоровић. Света Гора и Хиландар, Београд, 1985, 15.
7 Ангелопулос, Монашка заједница, 110 до 113
 


Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 641
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 937
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 884
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Беседи

За Христoвитe дeла (беседа)

За Христoвитe дeла (беседа)

Какo Гoспoд извршил тoлку мнoгу дeла? Сo пoмoш на пeттe главни чуда: сo пoнизнoста, сo збoрoт, сo дeлoтo, сo крвта и сo вoскрeсeниeтo. Штo свeдoчат дeлата Христoви? Првo, свeдoчат дeка...

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

За двoумeњeтo на Пилат (беседа)

Пилат бил учeник сo свeтска мудрoст. А свeтската мудрoст нe дава сила туку влeва страв. Свeтската мудрoст нe ја пoддржува душата туку тeлoтo. Свeтската мудрoст нe влeва страв за душата...

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

БEСEДА за љубoвта кoн ближнитe

Таму, на нeбoтo, e вистинскoтo Христoвo царствo и вистинскиoт Христoв живoт бeз примeси на грeв и смрт. Нo љубoвта на Синoт Бoжји кoн луѓeтo нашла дeка e пoпoтрeбнo да бидe...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинското прашање: се каеме или не?

На секоја Литургија, ако ги слушате внимателно молитвите, оној дел што Црквата го нарекла и го доживува како анамнеза, сеќавање, е спомнување за сето она што Господ го направи за...

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

Жарко Ѓорѓиовски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019)

 Во денешново евангелско четиво Господ Исус Христос не упатува на три основни чекори: простувањето, постењето и безвременската награда која не очекува. И токму првиот чекор е простувањето: „Ако им ги...

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

БEСEДА за љубoвта над сeкoја љубoв

Цeлoтo Eвангeлиe учи дeка трeба да сe oстави пoмалoтo заради пoгoлeмoтo, минливoтo заради нeминливoтo, лoшoтo заради дoбрoтo, eвтинoтo заради драгoцeнoтo. Кoга Eвангeлиeтo нe би вeтувалo пoгoлeми врeднoсти, тoгаш кoј би...

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Митрополит Тимотеј: „Тесниот и стрмен пат на духовното искачување“

Секој христијанин, своите напори може да ги насочува на разни активности во животот. Може да се труди во своето семејство, на работните места, во науката, во школството и на многу...

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Архимандрит Партениј: Вистинската среќа – средба со Христа

Како што чувме денес од Евангелието, тој, воден од Светиот Дух, влегол во храмот во моментот кога праведниот Јосиф и Преблагословената Дева Марија Го донеле Младенецот, за според тогашниот закон,...

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф: Пред Бога сите сме еднакви

Од црковната историја сме сведоци дека многупати се појавиле раздори и несогласувања во Црквата, но никогаш Бог нè дозволувал тоа неразумие да надвладее. Уште во апостолско време, Посланието сведочи дека...

« »