логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...

Така ќе се промени човек, ако воопшто се промени, зашто може и да не се промени. Добро, во краен случај тебе не те интересира многу што ќе се случи со секого, не сметам дека толку многу гориш за спасението на твоите луѓе, колку што ти е битно да стане онака како што ти сакаш. Бидејќи ако некој Го разбере Бога, и особено ако ја разбере оваа парабола, првото и најсуштественото што може да го направи е да се успокои, да замолчи, да најде мир во душата, и да има апсолутна доверба во Бога. Ако дури и за миг се посомневам дека Бог не може да направи сѐ за да ги спаси луѓето па и мојот човек, ако дури и за миг се посомневам дека Божјата љубов не е поголема од мојата, е тогаш крајно е очигледно дека всушност ревнувам не толку за мојот човек, колку да си го остварам своето. Добро, продолжи така, измачувај се себеси, мачи ги и другите, продолжи со истите грешки, тепајте се, карајте се, раскрвавете ги носовите, правете како што сакате –но тоа не е етосот што произлегува од оваа парабола.

Забелешките не се убаво нешто, престани да им правиш забелешки на другите луѓе, кој што прави, остави ги луѓето на мир. Пред извесно време беседев на таква тема: „Остави го своето дете на мир!“ Остави го, веќе си го полудела со „добрите“ поуки што му ги кажуваш, со проповедите што му ги изнесуваш, со притисокот –тоа знае што е правилно. Направи го чудото што ти го кажав претходно, промени му го животот со твојата молитва, поглед, благост, љубов, слобода. Нели е подобро така? Ако сакаш помогни му на таков начин и никогаш не го оставај на мир: Со љубовта и молитвата непрестајно „вознемирувај“ Го Бога, не луѓето туку Бога. Можеш ли преку ноќ да се будиш и да се молиш за децата во целиот свет, па и за твоите? Прави го тоа. Но остави го детето на мир, и ако сакаш смени го твојот речник и остави го на мир твојот сосед, сопругата, сопругот, кој и да е. Да не ги дразниме другите со она што ние го сакаме. „Но нели Бог рече да вршиме мисионерски дела!“ Тоа мисионерство за кое ти зборувам е најтешкото, бидејќи е мисионерство на лична светост, на лично помирување и спријателување со Бога, на лична молитва и благодат која ќе зрачи од твојот живот и нема да дразни. Ги гледаш ли моштите на светиите? Дали тие дразнат некого? Кога некој светија ќе се упокои и замине од овој свет, ние со посебна љубов пристапуваме кон неговото тело, кое го нарекуваме мошти. Тоа дразни ли некого? Не.

Многу луѓе врват низ Халкидон, по патиштата на Евија, одат нагоре-надолу, таму е свети Јован Руски, таму се неговите исцелителни мошти, тој ги љуби сите луѓе – грешни, болни, добри, лоши. Тоа е таму и никого не вознемирува, туку е како една прегратка која што ги очекува сите. И ти можеш да станеш таков, да станеш живи свети мошти, бидејќи жив си и ако ме послушаш да постапуваш на таков начин, ќе го привлечеш другиот. Односно ако сака тој, а ако не сака – немој да го присилуваш. Како и да е тој ќе сфати дека го љубиш, и резултатот што го очекуваш, може да дојде и по твојата смрт. Прво ти ќе се упокоиш, а потоа другиот ќе се промени, ако е по Божја волја. Сакаш да видиш резултати – добро, човечки е да сакаш, но што да правиме не секогаш Божјиот план се совпаѓа со нашиот. И животот на другиот не секогаш се совпаѓа со нашиот така како што ние сакаме.

(Продолжува…)

 

Извор: https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/teshko-ni-e-da-se-doverime-na-boga-del-5/

 

 

Друго:

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 138
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 325
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »