логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 04/02/2015   Поуки - совети

agio-oros1

Види вака, ти мене ми велиш: „Што и да се случи, јас сакам да видам дека моето дете се сменило! Сакам да го видам поинаков, а потоа може и да умрам!“ Не знам дали ќе го видиш променет пред твојата смрт. Најверојатно, таа промена ќе ја гледаш од другиот свет.

Можеби, Господ сака да претрпиш до последно, и твојата желба да го видиш твојот син променет додека си жив, како што сакаш ти, нема да се оствари. Но, неговата промена ќе ја види Господ. Треба да насобереме трпение. Чекај одговор на твојата молитва. Вчера се обрати кон Бога со молба? Сега треба да се чека. До кога? Не плаши се. Кога стрелата на твојата молитва ќе стигне до „срцето“ на Господ, и Бог ќе се смислостиви над тебе, тогаш ќе го видиш резултатот. Кога ја пушти стрелата на молитвата? Вчера? Тогаш почекај, твојата стрела се вознесува кон Бога. Пред Бога не пропаѓа ниедна молитва, ниту една молитва не останува без одговор. Собирај трпение и чекај.


Некои чекаат одговор на молитвата веднаш. Ти се молиш денеска, а утре веќе чекаш да го видиш резултатот на твојата молитва? Можеби така и ќе се случи. Но ти, кога ја земаш бројаницата в раце, не чекај моментално плод на молитвата. Многумина доаѓаат на Света Гора, одат со бројаници во рацете и сакаат да го видат Бога после првото сеноќно бдение. Сакаат да ја видат нетварната светлина после првата ноќна молитва. Така не може. Потребно е многу трпение и чекање, треба сè да му се препушти на Бога, велејќи: „Господи, кога Самиот тоа ќе го посакаш, дај ми сè што е полезно за мене. А јас, ќе чекам“. „Долго време се надевав во Господа, и Он се наклони над мене и ја чу молитвата моја“ (Пс. 39,1). Господ погледна на мене, ме слушна, но пред сè, треба да се научам да чекам. Верувај ми, чекањето на Бога и Неговите ветувања, дава голема радост.

__________20140206_1671896694
Преподобeн Аммон (Аммун) Нитриjски

Знаеш колку преподобен Амон Египетски чекал, Господ да го избави од гневот? Тој секој ден го молел Бога за тоа. И знаеш колку чекал? Цели осум години. Сите тие години тој го победувал гневот, и секој ден се борел со самиот себеси, постојано молејќи се. И на осмата година му се јавил Господ и го избавил од таа страст. До осмата година, тој веќе бил блиску до очај, мислејќи: „Но, колку може? Повеќе нема да се молам. Една, две, три, четири, пет, шест, седум, веќе цели седум години трпам, чекам и ништо не се случува“. Сепак, тој решил да потрпи уште една година, и осмата година дошло избавувањето. Во неговото срце се зацарил таков мир, што никогаш повеќе не се разгневил во својот живот. Ти се гневиш? Се гневиш! И јас некогаш се гневам. Секако, не често и не многу, но сепак се гневам. И ти сакаш да доживееш такво чудо? Тогаш, од денешниот ден почни да се молиш со трпение. Моли го Бога, да го одземе од тебе гневот. Барај го тоа на секоја Литургија, и не вели: „Зошто да одам во црква, и каква полза ќе добијам од тоа?“ Постапувај така. Ако те победува гневот, секоја недела на Литургија моли Го Господ, да го скроти твојот гнев. Имаш многу сериозна причина секоја недела да одиш во храм и да се молиш: „Господи, дај ми кротост и мир душевен, да не излегувам од себеси, да не создавам во семејството угнетувачка атмосфера со својот гнев, со крици и раздразнетост, да не треперат мојата жена и деца, гледајќи ме во таква состојба, за мојата сопруга да не се вознемирува постојано заради мене. Господи, помогни ми да го победам гневот“. Моли го Бога за тоа секој ден. Знам, дека веќе си се молел за тоа. Прашуваш уште колку пати треба да се молиш за истото? Уште многу. Свети Амон, на пример, се молел осум години. А ти, колку време се молиш за тоа? Колку време го премолуваш Бога: „Господи, избави ме од таа страст“. Од гневот, од блудната страст, од пијанството, од пушењето, од крадењето, од недовербата и љубопитството, од лагата, избави ме Господи! За сè што те вознемирува, моли го Господа, а потоа чекај.


Знаеш зошто треба да чекаш, како свети Амон и другите светии? Затоа што Тој, заради Кого ти толку храбро трпиш, не е некој си „туѓ“ (случаен) Бог, но Светецот Божји, Бог од Чија уста никогаш не излегла лага. Тој секогаш останува верен на своите ветувања и постојан во Својата љубов. Еднаш, Господ ќе дојде во твоето срце и ќе ти помогне, и ти ќе станеш кроток како јагне, и нема да пламнуваш од гнев, и нема повеќе никогаш да пиеш, ќе престанеш да пушиш, и од останатите страсти ќе се избавиш, и ќе станеш нов човек. Треба да трпиш и да се молиш.

Архимандрит Андреј (Конанос)Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 131
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 303
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 182
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »