логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 7.Vselenski.sobor

Скопје,15ти декември 2019г.-храм Рождество на Пресвета Богородица

7.Vselenski.sobor

(26та недела по Педесетница)

Евангелие на денот:

Свето евангелие според светиот апостол Лука 12:16-21

 

7.Vselenski.sobor

Денешното Евангелско четиво е точната дијагноза на потрошувачкиот менталитет на денешниот човек и последиците од тоа. Затоа треба да се посвети големо внимание и детално да се проучи. Господ Бог зборува за некој богат човек кој бил окупиран од грижата за стекнување материјално богастство. Во случајот да се работеше за сиромав човек таа грижа би била разбирлива за да обезбеди опстанок на своето семејство. Четивото вели дека нивата на богатиот човек родила но никаде не се споменува дека тој му благодарел на Бога, за родот требало да каже „Боже ти благодарам за овој род и богатиот принос бидејќи можеше да биде суша или поплава или пак голeм студ и мраз и нивата ништо да не роди, но Ти Господи дари благопријатно сонце, доволно вода и мојата нива роди богато.“ И ние треба да се запрашаме колку му благодариме на Бога. Дали сме се прекрстиле во постела штом сме се разбудиле здрави и живи. Има луѓе што се болни и цела ноќ не заспале или немаат кревет и кров на главата. Овој богат човек размислувал со земна материјална мисла да изгради нови поголеми амбари за да го собере родот од нивата а на својата душа и вели: одмарај се, јади, пиј и весели се. Ова е буквално формулата на денешницата, што повеќе разонода ,храна,алкохол и забава. Луѓето денес така го живеат животот и тоа им претставува главна смисла и цел во него. Јади, пиј и весели се исто како и на богатиот човек. Ако правилно размислуваме ќе си речеме фала ти Боже ќе има храна за моето семејство. Ќе можам да помогнам на оние кои немаат, ќе дадам на вдовиците и на оние со многу деца, на сираците, на болните, но тој ги заборави луѓето околу себе го заборави Бога.

7.Vselenski.sobor

Но Господ му ја побара душата а со неа ги носиме само своите дела и како после смрта богатиот човек ќе ги задоволи своите потреби кои ги задоволувал преку телото јадел, пиел, се веселел. Тоа е всушност пеколот, човек окован од своите страсти и похоти, во вечноста ќе страда. Православните теолози ни откриваат дека во текот на животот богатиот им робувал ма страстите, на стомакот. Бил себичен и саможив а после смрта тоа не ќе може да го има. Пеколот не го создал Бог туку човекот со својот начин на живот и со својот однос спрема Бога и ближните. На крајот Господ вели така е со секој оној кој мисли дека е богат а не се богати во Бога. Овде јасно се искажува дека богатството не е само по себе проблем, туку погрешен однос спрема него и богатството загосподарува над човекот и тој го заборава и губи Бога. Човекот треба да се богати со Бога и во Бога. Тоа и се гледа и од корените на самиот збор Богатството и како почнува овој збор „Бог" во основата. Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“ бидејќи се пребогати со Божјата Благодат и сите ние сме сиромашни во помала или поголема мера.

7.Vselenski.sobor

Како што реков живееме во време и цивилизација како и овој обезумен богаташ. Но од тој начин на живот можеме да се отргнеме само со молитвен подвиг и вистинско каење и да се потсетуваме секојдневно дека смртта во секој момент може момемнтално да ни ја одземе секоја овоземска слабост и приврзаност. Сите еден ден ќе умреме и тоа треба да го имаме на ум и не да бидеме лесноумни и како богаташот од денешното Евангелие. Нажалост кога луѓето говорат за смртта мислат и зборуваат за некој друг а ретко кога мислат за себе. За жал денешната психологија на нас луѓето е следна и многу од нас секојдневно го слушаат и од својте сограѓани следново: „Земи се што ти пружи животот" - тоа е една голема лага која многу луѓе се прелажале. А вистината е - тоа што го кажал апостол Павле - „Пазете добро како живеете не како немудри туку како мудри, користете го времето бидејќи деновите се лоши и не опивајте се со вино бидејќи виното носи разврат туку исполнувајте се со Дух Свети. Затоа да го читаме Св. Писмо и Св. Апостол Павле и да се трудиме за спасение на нашите души, за време на овој наш овоземен живот што ни го подарил Бог и да се трудиме што повеќе да му се посветиме на Бога и да му угодиме со добри дела за да се здобиеме за вечен живот. АМИН

 7.Vselenski.sobor

Скопје, храм Рождество на Пресвета Богородица,

15ти декември 2019 лето Господово

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 501
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Духовниот живот не се состои од некакво израмнување на нашите сметки со Бога. Зашто, она што е содржина на нашата побожност, не треба да го извршуваме затоа што тоа така...

Митрополит Струмички Наум:  На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Митрополит Струмички Наум: На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Деца, разните страдања, при градењето на личносниот однос со Бог, нема да нѐ одминат; ако не поради недоволниот подвиг, тогаш секако поради нашата грешност и суета. Бог најубаво, наместо нас,...

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

БEСEДА  за Oтeцoт и Синoт

БEСEДА за Oтeцoт и Синoт

 Физичкиoт свeт би бил сиoт вo тeмнина да нe e свeтлината oд Сoнцeтo. А духoвниoт и мoралниoт свeт, и сиoт чoвeчки живoт, би бил тeмнина, акo нe e свeтлината штo...

Фејсбук православие (07.03.2020)

Фејсбук православие (07.03.2020)

На пример, оној кој нема барем просветлување на умот не може јавно да се занимава со световни теми, а никако, пак, со сложени теолошки теми. Световни теми се: политика, туѓи...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

 Христос рекол: “Кога ќе пријде Синот Човечки во славата своја и сите свети ангели со него, тогаш ќе седне на престолот на славата Своја, и ќе се соберат пред Него...

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

« »