логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Скопје, 17ти април 2020 г.- храм Рождество на Пресвета Богородица

 3.angeli.so.truba

"Царски часови и Вечерна богослужба на Велики Петок во Скопје"

„Кога силите Те гледаа, како измамник клеветен од беззакониците, Христе, трепереа од неискажливото Твое долготрпение, но кога гробниот камен беше запечатен од рацете на оние што Ти ги прободоа ребрата, радувајќи му се на нашето спасение, тие Ти викаа: Слава му на Твоето снисходење, Човекољупче!“ (стиховна стихира на вечерна на Велики Петок)

3.angeli.so.truba

На 17ти  април 2020 година (Велики Петок),  кога  Православната Црква молитвено Му приоѓа на Бог спомнувајќи си  за погребението Господово, во храмот Рождество на Пресвета Богородица, во Скопје, ереј Спасе Таковскиво сослужение на свештенството на храмот, отслужи  Царските чесови и  Вечерната богослужба и  символично се   соврши симнувањето од Крст и положувањето во Гроб на Христовото Пречисто Тело.

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie