логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Старец Софрониј

Едно од две нешта е неизбежно: или човекот во потрага по психофизички задоволства и конфор

ќе се оддалечи од Бога, и со тоа духовно ќе умира; или во стремење кон натприродниот образ на битието

ќе умира за овој свет.

Во последново ’умирање’ се состои нашиот ’крст’, нашето ’распетие’.

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie