логоFacebookTwitterYouTubeeMail


monahinja.kandilo2.jpg
 02 март 2009 г.

Да го започнеме, луѓе, непорочниот пост, кој е на спасение на душите. Да му служиме со страв на Господа: да ги помажеме главите со елејот на милостињата, да ги измиеме лицата со водата на чистотата; да не празнословиме со зборовите во молитвата, но како што научивме... Отче наш, Кој си на небесата, прости ни ги согрешенијата наши, зашто си Човекољубец.
Утрена, Чист Понеделник

 

sv.efrem.sirin2.jpg Поуки од Светите отци: Еве сега е денот на спасението, еве сега е време благопријатно (2.Кор. 6,2). Сега настана време кога се примаат молитвите и молењата.
 Царството Божјо е сега близу секому кој Му служи на Бога и на правдата, затоа што настанаа денови на чесен пост за оној кој навистина во чистота пости.
Свети Ефрем Сирин

 Молитва:
 Господи, на почетокот на времето на овој свет пост, стремејќи се повторно да Те најдеме, помогни ни, молитвите на нашето срце, мислите на нашиот ум и зборовитена нашите усти секогаш да Ти бидат угодни. Помогни ни постот да го одржиме и укрепи нè да го завршиме она кон кое се стремиме, во слава на Името Твое. Амин.

 Читања од Светото Писмо:
 Исаија 1, 1-20
 Битие 1, 1-13
 Соломонови Изреки 1, 1-20

  Созерцание: Измијте се, исчистете се; иставете ги од очите Мои лошите дела свои; престанете да правите зло; научете се да правите добро, барајте правда, спасувајте угнетен, заштитувајте сирак, застапувајте се за вдовица.
Иса. 1, 16-17

 

 Подготви: А.Л.

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2871
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2683
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…