логоFacebookTwitterYouTubeeMail

19042009
 ·
„Љубовта е долготрпелива, полна со добрина… не мисли зло… сè извинува, во сè верува… Љубовта никогаш не престанува“ (1 Кор. 13, 4-8)


Ги имате ли тие нешта?


Тогаш ја имате среќата, го имате Христос, рајот. Тогаш дури и телото функционира чудесно, без аномалии. Божјата благодат го променува човекот, го преобразува телесно и душевно. Тогаш сите болести исчезнуваат.
Нема колитис, ниту тироидна жлезда, ниту стомак, ниту ништо. Сè функционира нормално.
Убаво е да одиш, да работиш, да се движиш и да си здрав.  Но, прво треба да имаш душевно здравје. Основата е душевното здравје, а како последица на тоа доаѓа и телесното.
 Речиси сите болести произлегуваат од недостатокот на доверба во Бога и тоа предизвикува смут, вознемиреност. Бунилото и вознемиреноста се случуваат поради промаршувањето на религиозното чувство. Ако немате љубов кон Христа, ако не се занимавате со свети нешта, со сигурност ќе се исполните со меланхолија, со зло.
 Што се случува во светот? Чујте ме, да ви раскажам еден пример.
Една девојка отишла на лекар, кој ѝ препишал хормони. Јас и реков:
– Чедо мое, не ги земај! Не сум лекар, не сакам да дејствуваш само затоа што јас така ти велам, но разбирам дека не треба да ги земаш. Добро е понекогаш да отидеш кај некој ендокринолог, но твојот проблем е поголем од компетенциите на ендокринолог. Сè доаѓа од стресот.
– Навистина, имав некои стресови.
– Е, тоа е! Смирисе, успокој се, исповедај се, причести се и сè ќе се поправи.
Тогаш, таа отиде кај еден ендокринолог и му кажа од што страда.
– Леле, – и рече лекарот – никако не ги земај тие лекови! Фрли ги! Многу ќе ти наштетат.
После тоа, ми се јави на телефон:
– Како што ми рековте, истото ми го рече и лекарот.
Гледате ли што се случува? Со исповедта и со Светата Причест многумина се излекувале.


Старец Порфириј Кавсокаливит

 

Православие.Мк †

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3109
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2947
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…