логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba


Како што навикнувајќи се на усната молитва умот внимава на зборовите и посетепено нурнувајќи се во молитвата стекнува навика во неа така и при умствената молитва, кога таа ќе се вкорени во умот, во одговор на овој труд почнува постепено да се загрева срцето.

Со други зборови, кога умот е постојано зафатен со молитвата и човекот целиот свој живот го насочил кон тоа дејствување, тогаш внатрешните чувства почнуваат да се орасположуваат за молитва и се нурнуваат во неа, соучествуваат во молитвеното дејствување на умот и бивајќи восхитени од името Божјо, не го одвлекуваат повеќе умот од молењето. А срцето притоа почнува сочувствително да се одѕива, содоживувајќи со умот.

 

3.angeli.so.truba


                                 (Архиепископ Антониј, Гољинско-Михајловски)

За Преминпортал:

Дејан Блажески

 

Друго:

(Од архивата на МПЦ-ОА)

   

Архиерејска Божествена Литургија (26.10.2004)

Денес, кога Црквата Божја го слави споменот на Светата великомаченичка Злата Мегленска, во параклисот на Преподбните Григориј Палама и Јосиф Спилеот во женскиот манастир на Свети Леонтиј во Водоча Божествена Литургија отслужи Струмичкиот Митрополит г. Наум.

 

„Кога ќе ти се случи неуспех, немој да бидеш малодушен. Не подлегнувај на помислата дека ќе го постигнеш тоа и тоа и тогаш и тогаш. Тие работи се во рацете Божји. Он ни ги дава даровите тогаш кога сме го заслужиле тоа со исполнувањето на волјата Божја и кога сме способни да ги примиме, а во спротивно новото вино ќе истече од нашите стари мевови. Бог не нѐ дарува пред соодветното молитвено устројство, туку бара од нас постојано самоосудување. Твоето дело е секогаш да се принудуваш себеси во секој поглед да ѝ се предаваш на волјата Божја, којашто за нас промислува, и пребивајќи во трпеливо очекување, за ништо да не ја оставаш молитвата.“ (Архиепископ Антониј, Гољинско-Михајловски)
     Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1375
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1670
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1506
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…