логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 SV.Serafim.Rouz

Кога епископот Теофан Затворник (+1895) ги цитирал и преведувал светите отци, намерно ги пропуштал местата, во кои се зборува за физичките аспекти на молитвата. Тој така постапувал, бидејќи знаел, дека дури и во негово време  – XIX век – многумина би ги прифатиле тие физички аспекти како крајна цел и да имитираат, без да ја разберат суштината. Затоа епископот Теофан ги исклучува тие нешта од своите преводи. Сега веќе многу од делата на светите отци се преведени на современ јазик и секој може да прочита каква поза да заземе, како да седне на столчето, да ја наведне главата итн.

И луѓето почнуваат да имитираат. Започнуваат да мислат: „Ете, тоа е!“ И неизбежно, ако некој долго пости и прави определени вежби, кај него ќе почне да „дејствува“. Но тоа не е духовен живот. Напротив, можеме да бидеме сигурни, дека имаме работа со демонска активност.

Вистинскиот духовен живот е поврзан со реалноста и не може да се постигне со површна имитација. Обично не е тешко да се распознаат оние, кои се обидуваат да имитираат духовен живот. Во историјата на нашето братство имаме ваков пример: Во Сан Франциско живееше еден човек, кој се загреа по Исусовата молитва. Постепено тој сигна до 5000 молитви на ден. Живеејќи во светот, среде градската врева, тој секое утро, пред да почне било што друго, кажуваше на терасата до 5000 Исусови молитви и се чувствуваше чудесно освежен и издигнат. Но еднаш, кога стигнал до последната илјадарка, под терасата дошол некој човек и започнал да се занимава со некоја своја работа. Тогаш нашиот молитвеник се јадосал до тој степен, што бил надвор од умот и почнал да фрла по него со што ќе му дојде при рака… Што можеме да помислиме за човекот, зафатен со духовен живот, кој ја практикува Исусовата молитва, ако одеднаш за време на молитвата започне да фрла садови по некого?

Тоа значи дека во него страстите биле слободни, бидејќи имал погрешна претстава за духовниот живот. Тој дејствувал, поаѓајќи од таа идеја – од знаење, и при првата можност страстите се појавиле. Многу подобро е да не се изговорат 5000 молитви, туку да се врши нешто друго, што навистина е духовно. Треба внимателно да го избереме нашето бојно поле. Неопходно е да ја започнеме борбата со трезвен однос кон нештата, без заслепување, штом ќе осознаеме, дека сме опкружени од силите на овој свет.

Со нив треба да се бориме, така што постојано да го насочуваме вниманието нагоре, а не надолу, т.е. да го гледаме небесното, а не да се заглавуваме во земните нешта. Од световна гледна точна ќе бидеме малку особени, т.е. различни од мнозинството членови на Црквата. Ќе нѐ сметаат најмалку за чудни, дури и за ненормални. Но тоа е неопходен и централен услов, и јас повторно ќе се задржам на него понатаму.

Превод: Свештеник Јани Мулев

 

https://crkvaveles.wordpress.com/2018/12/16/imitacija-na-duh-ziv/?fbclid=IwAR0Jjm2PA2QNic_RgvL4OBj5751bJJCMqK4i2O0k6ASlzQ0oMW0BeAWd2ys

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1458
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1810
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1615
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…