логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

(1914-2011)

Постојат шест видови на искушенија: Озгора, оздола, однапред, одназад, одлево и оддесно. Тоа оддесно ќе го оставиме за на крај.

Озгора е искушението кое ти сакаш да го разбереш повеќе отколку што можеш да умуваш, т.е. надвор од она, кое ни е откриено. На истиот начин како што било со блажениот Августин и ангелот. Тој сакал да напише книга за Света Троица, таква, каква што дотогаш не била напишана! И кога се приближил на брегот од морето, со таа мисла во главата, тој видел едно детенце, кое земало вода со дланките од дното на морето, и ја истурало во дупка во песокот.

„Што правиш тука?“

„Сакам да го преместам морето во таа дупка“.

„Добро, како е можно ти тоа да го сториш?!“

„А ти како планираш да го собереш во твојот ум Господа, Кој ги создал морињата?“

На тој начин, искушението озгора е во тоа, да сакаш да разбереш повеќе отколку што можеш да примиш, и повеќе отколку што ти е дадено.

Оздола е, кога, не правиш толку, колку што се бара од тебе. Во искушението оздола, ти седиш како глупак на таа земја, без да ги размафташ своите крилја, кои се направени за тебе, за да ги користиш. Бидејќи не е доволно да имаш крилја, исто така треба да ги користиш! Искушение оздола е, кога ти не правиш ништо.

Искушението одзади се минатите спомени, кои ги оживуваш во свеста. Кога гледаш назад, ти ги воскреснуваш, тие не се толку опасни, како искушенијата однапред, кои се пред твоите очи. Ти ги гледаш, тие се живи и какви ли не. Ти си нетрпелив да си изработиш нова личност, копирајќи ги.

Искушението одлево се ересите. Цело мноштво од нешта против поредокот во Црквата, допирајќи го нашето спасение. Бидејќи Спасителот вели: И една јота ако смените од овие Мои зборови тоа би било нешто сериозно!

Добро, го оставив за на крај искушението оддесно, кое е најопасно. Бидејќи може да водиш, според твоето мислење, добар духовен живот, којшто мислиш, дека е правилен, но во реалноста да не е добар. И така, да изложиме некои примери.

Бев монах во Сихастрија и му помагав на еден брат, и по некое време, ме направија свештеник, еднаш кога требаше да исполнам посебно послушание, се вратив таму и го прашав игуменот:

„Дедо, како е оној брат…?“

„О, отче“ – одговори тој. Јас го потстрижав и е добар монах. Тој е архондар (гостоприемник) во манастирот. Но има слабост. Отче, кога ќе застане на молитва, не можеш да го помрднеш од местото. И камбаната да ја чукнеш, и што и да правиш… И тој е архондар! Се прибира во ќелијата, ја заклучува вратата, и можеш да го видиш низ прозорот – на колена, потонал во молитва. А доаѓаат гости и сиротиот игумен нема што да им понуди на гостите за јадење, нема подготвени соби… Братот не доаѓа, бидејќи не си ја завршил молитвата. Разбирате ли?! Се разбира, проблемот беше разрешен од друг отец, кој го скрши прозорот и влезе внатре и му удри неколку шамари, по што дојде кај мене и ме праша дали постапил добро. Знаеш ли, јас му реков, дека тоа што го направи е добро! Имам предвид дека тоа, што се случи таму е страст.

Мили мои, никого не вознемирувајте со вашето духовно дело! Проблемот е, што ние треба да живееме во хармонија, бидејќи, ако некој би ме замолил да опишам едно културно општество со еден збор, јас би му одговорил „хармонија“! Уште повеќе, ако некој би ме натерал да му кажам со еден збор, какво е значењето на Светото Писмо, по толку многу дискусии, по толку многу стотици години: Тоа е Хармонијата!

Превод: Свештеник Јани Мулев

Изворник: http://pravoslaven-sviat.org/
AdvertisementsПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3088
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2932
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…