логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Бидете со Христа

Понекогаш се случува да слушам како родителите велат: „Децата ќе пораснат, тогаш ќе сфатат - има Бог или не. А сега нема што да им раскажуваме". На таквите родители сакам да им одговорам: „Ајде тогаш да не го учиме детето да мие раце пред јадење, да се поздравува со возрасните. Ќе порасне, па самиот ќе сфати. Нека пие, нека пуши, нека не доаѓа дома со денови... Децата сами нека одлучат. Не треба сега. Имаме слобода. Имаме демократија".
Имено, во тоа и се состои главната задача на воспитувањето, дека од рани години треба на децата да им се зборува за Бога - во тоа е залогот за нивното душевно здравје и понатамошен среќен живот. Само преку сфаќање на гревот, покајанието и искупувањето е можно разумно надминување на лошите навики и нездравите склоности.


Посебно ќе им се обратам на мајките: молете се за своите чеда! Господ сигурно ќе ја слушне молитвата на мајката. И макар еднаш на ден повторувајте ги зборовите на

свети Амвросиј:


Господи, Ти Единствен си се, се можеш и сакаш сите да се спасат, и во разумот на Вистината да влезат.

Вразуми ги децата мои (имињата) да ја познаат вистината Твоја и волјата Твоја света и

укрепи ги да одат по заповедите Твои, и мене, грешната, помилуј ме. Амин.

 

 

 

Извор: д-р Дмитриј Авдеев

Јоана Беседина

МИСЛИ ЗА ЖЕНСКАТА ДУША

Есеи за психологијата на животот

 

 Друго:

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1262
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1461
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1329
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…