логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Crkva.Markov5

Секој човек се искушува, се навлекува и подлегнува на [од страна на] својата сопствена похота. Потоа, похотата, откако ќе се зачне, раѓа грев, а извршениот грев раѓа смрт – вели св. ап. Јаков.

Човекот пред сè се измачува од гордоста и егоизмот. Тие ги нарушуваат неговите односи со најблиските.

Затоа живееме во епоха на психолози и психијатри. Но, ако сме смирени и во нас има љубов, тогаш нема да имаме проблеми.

Смирениот не се плаши да падне, бидејќи нема каде подолу да оди. Што и да се случи во него, тој останува спокоен и мирен. Во оној што има Христова љубов, сè во него е просто и средено.

Гордоста и себељубието се основни непријатели на животот во Христа. Овие погубни страсти ги оттурнуваат и дезорганизираат творечките духовни сили на умот и предизвикуваат непоправливи психички растројства. Тие предизвикуваат димензии на невротична гордост врз логиката и волјата. И на крајот на краиштата, успеваат да стават ѕид помеѓу душата и Христа. А човек кој живее без Христа, го губи човечкиот облик, се демонизира и душата се трауматизира. Лекарите, душевните трауми ги нарекуваат душевни заболувања. Но, човек што сака, со помош на духовен подвиг, може да се ослободи од нив. Светоста го менува и го спасува. А кога се осветува душата, тогаш се осветува и телото.

Луѓето од современото општество живеејќи во наслади и имајќи сè, живеат како да немаат ништо, бидејќи Го немаат Христа.

Затоа ординациите на невролозите, психолозите и психијатрите се полни со болни, а лекарствата се даваат како бомбончиња.

Со изгонувањето на Божата љубов, од животот се изгонува и мирот и радоста Христови. Луѓето ги затвориле прозорците кон Рајот, а свештените пребивалишта за душите станале индивидуални келии на тага, злоба, завист, одмазда и смут, за да се остварат вистинските зборови на Апокалипсата: „Ти носиш име дека си жив, а си мртов“.

Но, ако посакаме се решиме да ја отвориме вратата на нашето срце, за да влезе низ неа Христос, за да престојува во целата наша душа и да го просвети нашиот ум, тогаш ќе исчезне секоја тешкотија, сето растројство и тага и тогаш нема да ни се потребни лекови.

Свети Порфириј Кавсокаливит

Извор: http://pravoslavie.mk.

Прочитајте повеќе на: http://pravoslavie.mk/lugeto-gi-zatvorile-prozortsite-kon-rajot/

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2522
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1698
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2182
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…