логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

 sveki1.jpgПосадувајќи го виноградот и повикувајќи ги пратените, Спасителот е близу. Дојдете сите кои се стремите постот да го одржите, да се радуваме на платата зашто Оној Кој дава е богат и полн со штедрост. Потрудувајќи се малку, да ја примиме во душата Неговата милост.
Вечерна, четврта седмица од постот

 Поуки на светите отци: Биди ревносен во душата своја, а никако тоа не го искажувај со телото, ниту со изгледот, ниту со слово, ниту со какво загадочно однесување. Па и тоа прави го, но тогаш кога си престанал да го потценуваш ближниот.
 Свети Јован Лествичник

 Молитва:
 Боже, Отче наш, помилуј нè слабите во делата и должностите кои ги вршиме, трудејќи се во Твојот виноград. Дај ни ја потребната вера, смирение и неизмерна љубов да Ти служиме со трпение, истрајност во вистината и христијанска љубов. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 28, 14-22
 Битие 10, 32; 11, 1-9
 Соломонови Изреки 13, 19-25; 14, 1-6

 Созерцание: Кој оди право, се плаши од Господа, а кој е расипан во патиштата свои, Го презира.
Соломонови Изреки 14, 2

Подготви:А.Л.

{moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3403
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3239
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…