логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 dime.krstopoklona12.jpgХристе, Спасителу мој, постанав налик на човекот кој паднал помеѓу разбојници, кој беше ранет и лежеше полумртов, зашто поради моите гревови, раните ми се уште потешки од неговите.
 Ограбен, тој викаше плачејќи: »Спасителу, тешко сум ранет, не оставај ме на разбојниците.« Така и јас Тебе Ти се молам, милостив Господи, спаси ме.
 Умот мој е бичуван од злобните разбојници и лоши помисли со камшикот на гревовите. Исцели ме, Христе Спасителе мој и спаси ме, зашто си богат во милоста Своја.
Утрена, четврта недела од постот

 Stefan.Bozik.jpgПоуки на светите отци: Но да бидеме храбри, сите ние, страсни и немоќни, и со непоколеблива вера како со десница да се принесеме на Христа и да ја признаеме немоќта и слабоста на својата душа. Он неизоставно ќе ни помогне и повеќе отколку што заслужуваме, само ако непрестајно се држиме со длабоко смиреномудрие.
 Свети Јован Лествичник

 Молитва:
 Господи, со срце и со ум Ти воскликнуваме: помогни ни, гледајќи ја минливоста и тленоста на овој свет, да не заборавиме дека Си секогаш со нас. Дај ни сила да ги издржиме промените кои се случуваат во светот и спаси и помилуј ги луѓето Твои и сиот Твој свет. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 14, 24-31
 Битие 8, 21-22; 9, 1-7
 Соломонови Изреки 11, 29-31; 12, 1-6

  Созерцание: Плодот на праведникот е дрво на животот, а безбожниците предвреме ќе бидат земени. Ако на праведникот му се плаќа на земјата, дотолку повеќе на нечестивиот и на грешникот.

Соломонови Изреки 11, 30-31

Подготви: А. Л. 

Посети:{moshits} Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3118
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2954
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…