логоFacebookTwitterYouTubeeMail


(Крстопоклона)

 krst.svetlina.jpgСпаси ги, Господи, Твоите луѓе и благослови го Твоето наследство, победи на православните над противниците дарувај им, сохранувајќи го со Крстот Твој, Твојот народ.
Тропар

 Денес е ден на поклонение на Чесниот Крст. Сега е положен пред нас и сјае со сјајот на Христовото Воскресение. Да пријдеме и да го целиваме со голема душевна радост.
Утрена, Крстопоклона Недела

 Молитва:
 Господи, дај ни, без обзир на потешкотиите, од срце да се отповикаме на молбите на оние на кои им е потребна помош, заради Името Твое. Да напредуваме во сè што е богоугодно, со Чесниот Крст Твој како наш светилник и со благодатта Твоја.

 Читање од Светото Писмо:
 Послание до Евреите 4, 14-5, 6
 Свето Евангелие по Марко 8, 34-9, 1

 Созерцание: ...И им рече Исус: »Кој сака да доаѓа со Мене, нека се одрече од себе, го земе својот крсти и нека тргне по Мене«.
Свето Евангелие по Марко 8, 37

 

Подготви: А.Л.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3118
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2954
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…