логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Почеток на Великиот Пост

monahinja.molitva.jpg
На Господа да се помолиме...

 Господи, Седржителу, Ти сета твар си ја создал премудро и со неискажа-ната Твоја промисла и голема добрина нè воведе во овие пречесни денови – на очистување на душите и телата, на воздржување од страстите, на надеж во воскресение; Ти во четириесеттиот ден му ги врачи богонапишаните таблици на Твојот угодник Мојсеј, дарувај ни и нам, благ Господи, да се подвизуваме, текот на Постот да го завршиме, верата неосквернета да ја сочуваме, главите на невидливите змии да ги сотреме, победници над гревот да се јавиме и неосудено да стигнеме да се поклониме на светото Воскресение. Зашто е благословено и прославено, прекрасно и величествено името Твое, на Отецот и Синот и Светиот Дух, сега и секогаш и во вековите на вековите. Амин!

 

 

 

Подгови:А.Л.

 

{moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3013
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2264
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…