логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Истражувањето спроведено во лабораторијата на медицинско - биолошките технологии НИИ за индустриска и морска медицина, станале вистинска сензација - пишува во весникот 'ЖИВОТ”. Научниците експериментално докажале дека крсниот знак ги убива микробите и ги менува оптичките особини на водата.

          - " Потврдивме дека древниот обичај храната и пијалакот да се крстат пред јадење, има длабок мистичен смисол" - вели физичарката Ангелина Малаховска. - Зад тоа се крие практична корист: храната се очистува буквално во миг. Тоа е чудо кое се случува секој ден.

          Своите истражувања за силата на крсниот знак оваа физичарка ги спроведувала 10 години и резултатите се феноменални: откриени се единствени бактериолошки својства кои водата ги поседува после осветувањето со молитва и крсниот знак. Откриена е нова особина на Божјиот збор да ја преобразува структурата на водата, зголемувајќи ја нејзината оптичка густина во ултравиолетовата област.

            За тимот физичари, самата можност на тие истражувања постанала чудо: тие не биле финансирани, туку својата работа ја работеле бесплатно нудејќи им на луѓето можност да ја почувствуваат исцелителната Божја сила.

            Научниците го провериле дејството на молитвата “Оче наш' и на крсниот знак врз патогени бактерии. Земени се примероци вода од разни места: бунари, реки, езера. Сите примероци содржеле златна стафилокока и уште еден вид секогаш присутна бактерија. Се покажало дека после прочитаната молитва Оче наш и осенувањето на водата со крсниот знак, таа количина штетни бактерии се намалувала за 7,10,100 па дури и 1000 пати. Според условот на експериментот, молитвата ја читале и оние кои веруваат и оние кои не веруваат; покрај се, бројот на патогени бактерии се намалувал во споредба со контролните вредности.

            Исто така е воочливо и благотворно влијание на молитвата врз човекот: кај сите испитаници се стабилизирал крвниот притисок и се подобрени резултатите од анализата на крвта. Восхитуваки е фактот дека показателите се менувале во точно потребниот правец за исцеление: притисокот кај хипотониците се зголемувал, а кај хипертониците се намалувал. Исто така е приметено дека ако човек неправилно се прекрсти тогаш и резултатите изостанувале. Бидејќи човечкиот организам се состои нешто повеќе од 2 третини вода, тоа значи дека при создавањето Бог во нас вградил таков систем од физички канали, кој ги регулира сите биохемиски процеси во организмот и кој јасно го препознава името на Исус Христос.

            Може да се каже дека крсниот знак е генератор на светлината. Оптичката густина на водата не се променила при ниту една друга положба на прстите освен со крсниот знак.

Навистина - "според верата ваша - нека ви биде"! АМИН! 

Извор:храм Св. Спас - Драчево

Посети: {moshits} Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »