логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Емоционална и спиритуална интерпретација

 

Преку композициите ги доживеавме неговата желба и целта да оствари нов свет на музичкото изразување, што го надополнува и со истражувањето на својот вокал и движењата на телото

На последниот концерт на Македонската филхармонија првпат сезонава беше изведен симфониски џез-концерт со композиции од Теодосиј Спасов, музички инструменталист и композитор од Бугарија, воедно и заштитно и водечко име на актуелната бугарска музичка култура.
Концертот ќе биде забележан по тоа што Спасов ни подари длабока емоционална и спиритуална интерпретација на својата музика за кавал и оркестар. Тој ни ја откри неограничената моќ на богатиот звуковен ранг на кавалот и бескрајната можност за импровизација.
Низ сите изведени композиции на концертот доминираше балканскиот народен мелос во комбинација со повеќе музички жанрови: џез, класична музика и фјужн. Топлата и искрена мелодиска линија ја прикри скромната оркестрација на композициите. Концептот на репертоарот беше одличен, со наизменично менување на музичката содржина, инспирирана од различните животни искуства на Спасов.

Воведната композиција која наговестуваше дека нема сигурен крај, всушност, беше најава за непосредното излегување на сцена на харизматичниот Спасов. Преку сите композиции ги доживеавме неговата желба и целта да оствари нов свет на музичко изразување. Тоа го надополнува и со истражувањето на својот вокал и движењата на телото.

Наизменичната промена на мелодиско-ритмичкиот тек и содржината на експресивните бавни и енергичните брзи текови на балканската приказна, креативните меѓусебни фразирања помеѓу солистот и оркестарот и унисоните движења, беа заемно раскажани од страна на солистот и оркестарот.

Оркестарот на Македонската филхармонија заедно со Спасов и диригентот Свилен Симеонов остварија одлична и продуктивна соработка. Соло-делниците на кавалот беа претставени со широк развој на мелодиската линија, инвентивна динамика, перфектна техника.

Со својот оригинален стил, Спасов едноставно го трансформира конвенционалното доживување на кавалот како народен инструмент. Својата творечка енергија Спасов целосно и' ја посвети на публиката.

На овој концерт беше подеднакво задоволството да се следи создавањето на музичката приказна на кавалот во изведба на Спасов и за стручната музичка јавност и за пошироката публика.

Јулиана Жабева ПолизоваПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »