логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


ЕДНИ МИНАТИ ВРЕМИЊА 01 – ДЕВОЈКАТА ВО ЗЕЛЕНИОТ ФУСТАН


girl in red dress

Се сеќавам на нејзината насмевка. Широка несмевка. Актерите од Холивуд може да завидат на таа насмевка. Имаше поглед. Поглед кој ништо не би значел без нејзината насмевка. Очи кои не трепнуваат додека те гледаат. Очи кои во себе носат голема мистерија, но насмевката ги прави пријатни, предвидливи, заводливи. А, кој не сака таква жена? Таква девојка? Такво девојче? Чупче. Кој не сака очи кои ќе бидат во пламен секогаш кога те погледнат?

Се сеќавам кога се запознавме ме одмери од глава до пети. Моите први зборови кон неа беа:

-          “Не ме гледај така. Почнувам да осеќам пеперутки во стомакот”, а таа го направи истото уште еднаш.

Имаше прекрасни кафеави очи. Бојата не е баш ретка, но, сепак очите впечатливи. Или можеби само за мене беа впечатливи. Така е секоагаш. Кога некој искрено ви се допаѓа едноставно се што е на неа и во неа за вас е уникатно. И сте запрепастени од сосема секојдневни, обични, универзални карактеристики. Но, некои од англиските поети од 18 и 19 век сметале дека поезијата е тому тоа. Зборување, опишување на секојдневни работи, кои претставуваат нешто убаво и будат пријатни чувства.

Не помина многу време и не можам да престанам да мислам на тој поглед. Еве дури почнав и да пишувам за тоа. Емоциите веќе не се мои. Тие се надвор сите да ги видат. До секое искрено срце да допрат. Тоа срце да се израдува за мене. Да посака и неговиот сопственик да почуваствува таков поглед на себе.

И еве не запирам. И не можам. Ќе продолжам да зборувам за тој поглед.

Беше привлечно облечена. Краток, зелен фустан. Но, мојот поглед ниту еднаш не се спушти надолу. Тоа е невообичаено за мене. Гледав во неа и не можав да се наситам. Гледав во нејзините очи. Без да трепнам. Се хранев од тој поглед. Тој поглед ми даваше живот и живост. Ми даваше се’ што сум барал цело време. А, сега сето тоа го имав тука, пред мои очи, го гледам во други очи и се чувствувам богат, моќен, самоуверен. Но, не пред неа самоуверен. Самоуверен пред секоја друга, која нема ни малку сличен поглед.

Ме гледаше и ми зборуваше, а нејзините кафеави очи ми кажаа се’. Веќе знаев што ми е таа мене. Она што ми го зборуваше беше само дружба, после првиот поглед, после првото пресретнување на нашите очи јас знаев како на неа ќе гледам. Бев свесен за нашата понатамошна врска и на можноста да не ја видам повеќе, но знаев дека ќе мислам на неа, знаев дека ќе ги сонувам тие очи, таа насмевка, тој зелен фустан. Знаев што ме чека секоја вечер пред спиење. Мисли кои понекогаш нема да ми дадат да заспам, но и сеќавања на неа кои ќе ме смират.

Кога ќе се сетам на неа проблемите испаруваат, грчевите во стомакот се заменуваат со пеперутки, насмевката на моето лице се појавува и патувам кон рајската ледина. И денеска чувствата се измешани, но едно знам, дека ќе помине време кога нечии очи, нечии усни, нечија насмевка, нечиј фустан, нечија коса, нечии зборови ќе ме натераат да напишам нов текст. Ќе помине време дур на неа заборавам, а нема да биде лесно. Ќе помине време дури другите ги лажам дека на нив мислам. Всушност, во секоја од нив јас најдов нешто што ме потсеќа на неа и кога мислам на нив мислам на неа. Ги лажам. Но, кога сум до нив исто ги гледам, исто им зборувам како што правев со неа. На крајот, сигурно ќе има чувства повредени, но барајќи ја среќата без да се соочиме со болката нема да ја најдеме, нема да ја препознаеме. Знам, тоа не е оправдување, но што можеме?

Пишува: Сотир ГабелоскиПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

« »