логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 
 

Веднаш до реката Дал Лаке во Сринагар, град во Џаму и Кашмир, сојузна држава во Индија, се наоѓа единствената библиотека во околината. Оваа библиотека е оддржувана од страна на човек кој сака книги, но не знае да чита.Библиотеката има приближно 600 книги на повеќе јазици. Тие се во сопственост на Мухамед Латиф Оата, 44-годишен продавач кој се откажал од образованието на десетгодишна возраст за да работи. Латиф ги собирал книгите повеќе од две децении преку размени и донации од луѓе кои биле во библиотеката. Голем број од посетителите на библиотеката се туристи, па сопственикот го именувал местото „Библиотека на оние кои патуваат“.


Секој може да земе книга доколку ја врати. Латиф честопати ги прашува посетителите да му ги раскажат приказните од страниците на книгите кои ги враќаат. Освен тоа, книги може да земат и оние кои ќе остават дело.


Љубовта кон книгите се родила во Латиф во деведесеттите, кога му била подарена книга од страна на странец. Тој не знаел да чита, па го прашал човекот да му ја раскаже приказната. Книгата била за девојче од сиромашно семејство кое успеало во животот и покрај многуте тешкотии. Оваа приказна го инспирирала Латиф и го привлекла до приказните кои може да се најдат во книгите.


Тој ја чувал книгата на полица во неговата продавница. Набргу еден турист сакал да ја купи. Латиф му кажал дека не сака да му ја продаде, но ќе му ја подари доколку тој остави друга книга за него. Странецот оставил две книги. Со ваквиот метод на размена, колекцијата на полицата се зголемувала. Сега, тој има стотици книги.


Како татко на две деца, Латиф вели дека сака да се потруди да им го обезбеди заслуженото образование кое тој никогаш не го добил. Иако тој не може да ги чита книгите кои ги поседува, Латиф вели дека нивното присуство го потсетува на многумината кои го посетиле со текот на годините, што ја држи библиотеката во живот. 

21.01.2014 год.

Извор: Факултети.мкПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »